Aktiebolag Västerås
CSP Holding AB
87 sökningar
Omsättning 2025
0 tkr
Rörelsemarginal
–
Soliditet
88,1 %
+74,2 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −1 | −17 | −11 | −24 | −18 | −16 | −11 | −2 |
| Årets resultat | −1 | 5 | 2 060 | 1 177 | 593 | 185 | 117 | 203 |
| Eget kapital | 74 | 75 | 2 571 | 11 510 | 10 533 | 10 114 | 10 100 | 10 158 |
| Balansomslutning | 84 | 540 | 3 232 | 11 985 | 10 821 | 10 271 | 10 313 | 10 326 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Övriga externa kostnader | 1 | 17 | 11 | 24 | 18 | 16 | 11 | 2 |
| Rörelseresultat | −1 | −17 | −11 | −24 | −18 | −16 | −11 | −2 |
| Ränteintäkter | 1 | 27 | 46 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 6 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 0 | 10 | 2 405 | 1 422 | 763 | 242 | 154 | 249 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 60 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 1 | 5 | 345 | 304 | 169 | 57 | 37 | 46 |
| Årets resultat | −1 | 5 | 2 060 | 1 177 | 593 | 185 | 117 | 203 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 6 699 | 9 396 | 9 684 | 9 734 | 9 581 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 347 | 1 104 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 84 | 193 | 2 128 | 5 286 | 1 426 | 588 | 580 | 744 |
| Omsättningstillgångar | 84 | 540 | 3 232 | 5 286 | 1 426 | 588 | 580 | 744 |
| Summa tillgångar | 84 | 540 | 3 232 | 11 985 | 10 821 | 10 271 | 10 313 | 10 326 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 25 | 20 | 461 | 10 283 | 9 890 | 9 879 | 9 933 | 9 905 |
| Eget kapital | 74 | 75 | 2 571 | 11 510 | 10 533 | 10 114 | 10 100 | 10 158 |
| Justerat eget kapital | 74 | 75 | 2 571 | 11 510 | 10 581 | 10 162 | 10 148 | 10 206 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 60 | 60 | 60 | 60 |
| Kortfristiga skulder | 10 | 465 | 661 | 475 | 228 | 97 | 153 | 108 |
| Summa eget kapital och skulder | 84 | 540 | 3 232 | 11 985 | 10 821 | 10 271 | 10 313 | 10 326 |
Verksamhet
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva förvaltning av aktier samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Peter Cederlöf (f. 1959) Styrelseledamot
- Inger Elisabeth Eriksson (f. 1937) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-01-20 |
|---|---|
| Bransch | Huvudnäring okänd (SNI 00009) |
| Adress | Mälargatan 6 D, 722 10, Västerås Besök: Mälargatan 6 D, Västerås |
| F-skatt | Ej registrerad |
| Moms | Ej registrerad |