Aktiebolag Halmstad
CSD Industrier AB
49 sökningar
Omsättning 2025
0 tkr
Rörelsemarginal
–
Soliditet
75,2 %
−0,4 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −47 | −143 | −68 | −56 | −45 | −41 | −31 | −33 |
| Årets resultat | −273 | −1 044 | 9 880 | −3 511 | 1 988 | −2 457 | 381 | 7 346 |
| Eget kapital | 12 357 | 12 630 | 13 674 | 3 794 | 7 305 | 5 317 | 7 774 | 7 393 |
| Balansomslutning | 16 434 | 16 710 | 17 712 | 8 739 | 9 061 | 6 072 | 8 215 | 7 656 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Övriga externa kostnader | 47 | 143 | 68 | 56 | 45 | 41 | 31 | 33 |
| Rörelseresultat | −47 | −143 | −68 | −56 | −45 | −41 | −31 | −33 |
| Ränteintäkter | 1 188 | 1 134 | 312 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 295 | 1 992 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −153 | −1 002 | 9 904 | −3 511 | 1 988 | −2 457 | 317 | 7 346 |
| Koncernbidrag | −120 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 64 | 0 |
| Skatt | 0 | 43 | 24 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −273 | −1 044 | 9 880 | −3 511 | 1 988 | −2 457 | 381 | 7 346 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 14 160 | 12 972 | 8 175 | 8 694 | 8 491 | 6 041 | 8 187 | 7 650 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 46 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 2 274 | 3 738 | 9 491 | 45 | 570 | 31 | 28 | 6 |
| Omsättningstillgångar | 2 274 | 3 738 | 9 536 | 45 | 570 | 31 | 28 | 6 |
| Summa tillgångar | 16 434 | 16 710 | 17 712 | 8 739 | 9 061 | 6 072 | 8 215 | 7 656 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 12 580 | 13 624 | 3 744 | 7 255 | 5 267 | 7 724 | 7 343 | −3 |
| Eget kapital | 12 357 | 12 630 | 13 674 | 3 794 | 7 305 | 5 317 | 7 774 | 7 393 |
| Justerat eget kapital | 12 357 | 12 630 | 13 674 | 3 794 | 7 305 | 5 317 | 7 774 | 7 393 |
| Långfristiga skulder | 3 979 | 3 958 | 3 959 | 4 900 | 1 722 | 721 | 407 | 229 |
| Kortfristiga skulder | 98 | 122 | 79 | 45 | 34 | 34 | 34 | 34 |
| Summa eget kapital och skulder | 16 434 | 16 710 | 17 712 | 8 739 | 9 061 | 6 072 | 8 215 | 7 656 |
Verksamhet
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska äga och förvalta egendom, andelar och kapital, samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Staffan Dahlström (f. 1967) Styrelseledamot
- Ulrika Dahlström (f. 1966) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | Alwima AB (559474-0812) |
|---|---|
| Koncernmoder | Alwima AB (559474-0812) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-03-18 |
|---|---|
| Bransch | Huvudnäring okänd (SNI 00009) |
| Adress | Risarp Micklagård 434, 305 61, Harplinge Besök: Risarp Micklagård 434, Harplinge |
| F-skatt | Ej registrerad |
| Moms | Ej registrerad |