Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar CS Lackcenter AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
CS Lackcenter AB minskade omsättningen med 7 procent senaste året. Medianen bland branschens 258 jämförbara bolag är 2 procent.
Rörelsemarginalen är 7,4 procent, mot branschmedianens 5,2 procent.
Soliditeten ligger på 24,0 procent — branschens median är 47,2 procent.
Bolaget har 10 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −7,3 % | 209 | 258 | 19 % |
| Rörelsemarginal | 7,4 % | 105 | 258 | 59 % |
| Avkastning på eget kapital | 23,8 % | 106 | 258 | 59 % |
| Soliditet | 24,0 % | 208 | 257 | 19 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 432 tkr | 166 | 258 | 36 % |
| Rörelseresultat per anställd | 106 tkr | 111 | 258 | 57 % |
| Nettoomsättning | 14 323 tkr | 109 | 258 | 58 % |
| Rörelseresultat | 1 063 tkr | 89 | 258 | 66 % |
| Antal anställda | 10 | 69 | 258 | 73 % |
Blekinge län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −7,3 % | 776 | 1 015 | 24 % |
| Rörelsemarginal | 7,4 % | 421 | 1 014 | 58 % |
| Avkastning på eget kapital | 23,8 % | 316 | 1 015 | 69 % |
| Soliditet | 24,0 % | 846 | 1 013 | 16 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 432 tkr | 690 | 1 015 | 32 % |
| Rörelseresultat per anställd | 106 tkr | 502 | 1 015 | 51 % |
| Nettoomsättning | 14 323 tkr | 471 | 1 015 | 54 % |
| Rörelseresultat | 1 063 tkr | 441 | 1 015 | 57 % |
| Antal anställda | 10 | 342 | 1 015 | 66 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −7,3 % | 67 066 | 87 562 | 23 % |
| Rörelsemarginal | 7,4 % | 34 568 | 87 475 | 60 % |
| Avkastning på eget kapital | 23,8 % | 30 318 | 87 581 | 65 % |
| Soliditet | 24,0 % | 70 265 | 87 381 | 20 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 432 tkr | 60 050 | 87 582 | 31 % |
| Rörelseresultat per anställd | 106 tkr | 43 338 | 87 582 | 51 % |
| Nettoomsättning | 14 323 tkr | 47 347 | 87 582 | 46 % |
| Rörelseresultat | 1 063 tkr | 39 402 | 87 582 | 55 % |
| Antal anställda | 10 | 34 143 | 87 582 | 61 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .