Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Crossfix AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Crossfix AB minskade omsättningen med 3 procent senaste året. Medianen bland branschens 92 jämförbara bolag är 0 procent.
Rörelsemarginalen är 0,5 procent, mot branschmedianens 2,6 procent.
Soliditeten ligger på 3,9 procent — branschens median är 46,8 procent.
Bolaget har 11 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Reparation och underhåll av motorcyklar
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 78 | 80 | 3 % | |
| Värdeförändring | −34,0 % | 75 | 80 | 6 % |
| Tillväxt i omsättning | −2,5 % | 52 | 92 | 43 % |
| Rörelsemarginal | 0,5 % | 67 | 92 | 27 % |
| Avkastning på eget kapital | −46,6 % | 86 | 92 | 7 % |
| Soliditet | 3,9 % | 90 | 92 | 2 % |
| Nettoomsättning per anställd | 5 290 tkr | 37 | 92 | 60 % |
| Rörelseresultat per anställd | 26 tkr | 65 | 92 | 29 % |
| Nettoomsättning | 58 190 tkr | 21 | 92 | 77 % |
| Rörelseresultat | 291 tkr | 58 | 92 | 37 % |
| Antal anställda | 11 | 20 | 92 | 78 % |
Norrbottens län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 792 | 1 950 | 8 % | |
| Värdeförändring | −34,0 % | 1 740 | 1 926 | 10 % |
| Tillväxt i omsättning | −2,5 % | 1 496 | 2 195 | 32 % |
| Rörelsemarginal | 0,5 % | 1 791 | 2 194 | 18 % |
| Avkastning på eget kapital | −46,6 % | 2 112 | 2 195 | 4 % |
| Soliditet | 3,9 % | 2 172 | 2 185 | 1 % |
| Nettoomsättning per anställd | 5 290 tkr | 190 | 2 195 | 91 % |
| Rörelseresultat per anställd | 26 tkr | 1 690 | 2 195 | 23 % |
| Nettoomsättning | 58 190 tkr | 364 | 2 195 | 83 % |
| Rörelseresultat | 291 tkr | 1 612 | 2 195 | 27 % |
| Antal anställda | 11 | 733 | 2 195 | 67 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 69 669 | 78 068 | 11 % | |
| Värdeförändring | −34,0 % | 68 378 | 76 955 | 11 % |
| Tillväxt i omsättning | −2,5 % | 58 210 | 87 561 | 34 % |
| Rörelsemarginal | 0,5 % | 67 277 | 87 479 | 23 % |
| Avkastning på eget kapital | −46,6 % | 82 460 | 87 581 | 6 % |
| Soliditet | 3,9 % | 85 849 | 87 385 | 2 % |
| Nettoomsättning per anställd | 5 290 tkr | 10 121 | 87 582 | 88 % |
| Rörelseresultat per anställd | 26 tkr | 62 218 | 87 582 | 29 % |
| Nettoomsättning | 58 190 tkr | 17 376 | 87 582 | 80 % |
| Rörelseresultat | 291 tkr | 58 838 | 87 582 | 33 % |
| Antal anställda | 11 | 31 606 | 87 582 | 64 % |