Aktiebolag Sotenäs
Creoma AB
13 sökningar
1 mkr
−21,4 %6,4 %
+4,7 p.e.63,4 %
+6,3 p.e.1
−90,9 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 005 | 1 278 | 903 | 1 491 |
| Rörelseresultat | 64 | 21 | 20 | 87 |
| Årets resultat | 51 | 16 | 16 | 68 |
| Eget kapital | 175 | 125 | 109 | 93 |
| Balansomslutning | 276 | 219 | 148 | 169 |
| Anställda | 1 | 11 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-03 | 2025-03 | 2024-03 | 2023-03* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 005 | 1 278 | 903 | 1 491 |
| Personalkostnader | 643 | 643 | 610 | 696 |
| Övriga externa kostnader | 218 | 284 | 210 | 295 |
| Övriga rörelseposter, netto | −80 | −330 | −63 | −413 |
| Rörelseresultat | 64 | 21 | 20 | 87 |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 64 | 20 | 20 | 87 |
| Skatt | 13 | 5 | 4 | 19 |
| Årets resultat | 51 | 16 | 16 | 68 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-03 | 2025-03 | 2024-03 | 2023-03* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 6 | 0 | 0 | 0 |
| Varulager | 7 | 6 | 5 | 7 |
| Kortfristiga fordringar | 247 | 82 | 74 | 109 |
| Kassa och bank | 16 | 131 | 69 | 53 |
| Omsättningstillgångar | 270 | 219 | 148 | 169 |
| Summa tillgångar | 276 | 219 | 148 | 169 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 99 | 84 | 68 | 0 |
| Eget kapital | 175 | 125 | 109 | 93 |
| Justerat eget kapital | 175 | 125 | 109 | 93 |
| Kortfristiga skulder | 101 | 94 | 39 | 76 |
| Summa eget kapital och skulder | 276 | 219 | 148 | 169 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 10 181 granskade bolag ligger Creoma AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2026. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 6,4 procent, och soliditeten var hög — 63,4 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 21 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Sotenäs.
Byggföretag som utför alla typer av nybyggen, renoveringar och ombyggnationer.
Styrelse & ledning
- Mathias Eriksson (f. 1984) Styrelseledamot
- Evelina Jonasson (f. 1991) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-11-27 |
|---|---|
| Bransch | Byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320) |
| Adress | Lingonstigen 12B, 456 62, Hunnebostrand Besök: Lingonstigen 12 B, Hunnebostrand |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |