Ranking · bokslutsåret 2026
Så rankar Createc Power AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Createc Power AB ökade omsättningen med 2 procent senaste året. Medianen bland branschens 122 jämförbara bolag är -1 procent.
Rörelsemarginalen är 8,2 procent, mot branschmedianens 4,7 procent.
Soliditeten ligger på 50,4 procent — branschens median är 45,2 procent.
Bolaget har 5 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Partihandel med elartiklar
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 54 | 103 | 48 % | |
| Värdeförändring | +78,0 % | 14 | 102 | 86 % |
| Tillväxt i omsättning | +1,7 % | 55 | 122 | 55 % |
| Rörelsemarginal | 8,2 % | 40 | 122 | 67 % |
| Avkastning på eget kapital | 21,2 % | 36 | 122 | 70 % |
| Soliditet | 50,4 % | 56 | 122 | 54 % |
| Nettoomsättning per anställd | 7 276 tkr | 31 | 122 | 75 % |
| Rörelseresultat per anställd | 599 tkr | 32 | 122 | 74 % |
| Nettoomsättning | 36 381 tkr | 67 | 122 | 45 % |
| Rörelseresultat | 2 994 tkr | 49 | 122 | 60 % |
| Antal anställda | 5 | 76 | 122 | 38 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 7 271 | 21 790 | 67 % | |
| Värdeförändring | +78,0 % | 2 999 | 21 402 | 86 % |
| Tillväxt i omsättning | +1,7 % | 13 572 | 24 747 | 45 % |
| Rörelsemarginal | 8,2 % | 8 807 | 24 716 | 64 % |
| Avkastning på eget kapital | 21,2 % | 10 299 | 24 756 | 58 % |
| Soliditet | 50,4 % | 10 521 | 24 706 | 57 % |
| Nettoomsättning per anställd | 7 276 tkr | 2 205 | 24 757 | 91 % |
| Rörelseresultat per anställd | 599 tkr | 2 777 | 24 757 | 89 % |
| Nettoomsättning | 36 381 tkr | 8 104 | 24 757 | 67 % |
| Rörelseresultat | 2 994 tkr | 6 556 | 24 757 | 74 % |
| Antal anställda | 5 | 17 204 | 24 757 | 31 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 24 292 | 78 296 | 69 % | |
| Värdeförändring | +78,0 % | 9 402 | 77 179 | 88 % |
| Tillväxt i omsättning | +1,7 % | 47 541 | 87 570 | 46 % |
| Rörelsemarginal | 8,2 % | 31 720 | 87 488 | 64 % |
| Avkastning på eget kapital | 21,2 % | 33 265 | 87 590 | 62 % |
| Soliditet | 50,4 % | 37 970 | 87 388 | 57 % |
| Nettoomsättning per anställd | 7 276 tkr | 6 136 | 87 591 | 93 % |
| Rörelseresultat per anställd | 599 tkr | 8 502 | 87 591 | 90 % |
| Nettoomsättning | 36 381 tkr | 24 990 | 87 591 | 71 % |
| Rörelseresultat | 2 994 tkr | 20 913 | 87 591 | 76 % |
| Antal anställda | 5 | 57 949 | 87 591 | 34 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .