Aktiebolag Huddinge
Cork Vinbar AB
60 sökningar
Omsättning 2025
7,2 mkr
+0,3 %Rörelsemarginal
3,5 %
+3,7 p.e.Soliditet
53,6 %
−6,2 p.e.Anställda
6
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 7 178 | 7 154 | 6 602 | 6 560 | 4 897 |
| Rörelseresultat | 250 | −14 | 542 | 1 046 | 870 |
| Årets resultat | 142 | 20 | 269 | 618 | 495 |
| Eget kapital | 874 | 1 516 | 1 576 | 1 557 | 1 190 |
| Balansomslutning | 2 642 | 3 352 | 3 458 | 2 888 | 2 666 |
| Anställda | 6 | 6 | 6 | 4 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 178 | 7 154 | 6 602 | 6 560 | 4 897 |
| Personalkostnader | 2 852 | 2 781 | 2 534 | 2 174 | 1 593 |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 263 | 265 | 258 | 258 |
| Övriga externa kostnader | 1 148 | 1 025 | 832 | 773 | 584 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 923 | −3 099 | −2 429 | −2 309 | −1 592 |
| Rörelseresultat | 250 | −14 | 542 | 1 046 | 870 |
| Ränteintäkter | 1 | 3 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 7 | 8 | 8 | 26 |
| Resultat efter finansiella poster | 251 | −18 | 534 | 1 039 | 844 |
| Bokslutsdispositioner | −67 | 63 | −145 | −260 | −211 |
| Skatt | 41 | 25 | 120 | 161 | 138 |
| Årets resultat | 142 | 20 | 269 | 618 | 495 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 134 | 139 | 277 | 542 | 774 |
| Varulager | 1 303 | 1 783 | 2 218 | 1 662 | 1 162 |
| Kortfristiga fordringar | 333 | 220 | 191 | 203 | 193 |
| Kassa och bank | 872 | 1 210 | 772 | 481 | 537 |
| Omsättningstillgångar | 2 508 | 3 213 | 3 181 | 2 346 | 1 893 |
| Summa tillgångar | 2 642 | 3 352 | 3 458 | 2 888 | 2 666 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 682 | 1 446 | 1 257 | 889 | 145 |
| Eget kapital | 874 | 1 516 | 1 576 | 1 557 | 1 190 |
| Justerat eget kapital | 1 417 | 2 006 | 2 116 | 1 982 | 1 408 |
| Obeskattade reserver | 684 | 617 | 680 | 535 | 274 |
| Avsättningar | 0 | 0 | 113 | 83 | 53 |
| Kortfristiga skulder | 1 084 | 1 219 | 1 089 | 713 | 1 149 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 642 | 3 352 | 3 458 | 2 888 | 2 666 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 17 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 250 | 500 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Cork Vinbar AB 7,2 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 3 miljoner kronor. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 3,5 procent, och soliditeten var hög — 53,6 procent. Bolaget sysselsatte 6 personer och har sitt säte i Huddinge.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Vinbar som ska servera vin och andra alkoholdrycker, ost, chark, tapas och andra smårätter med medelhavstema.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Alexandre de Abreu Leitão Carreira (f. 1975) Verkställande direktör
Styrelse
- Anna Carreira (f. 1979) Ordförande, Styrelseledamot
- Alexandre de Abreu Leitão Carreira (f. 1975) Styrelseledamot
- Bengt von Haartman (f. 1946) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Anna Carreira (f. 1979) Vice VD
- Tekin Deniz (f. 1975) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-10-22 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Myrängsvägen 52A, 141 37, Huddinge Besök: Myrängsvägen 52 A, Huddinge |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |