Aktiebolag Örnsköldsvik 442 sökningar
CoreIT AB
Datakonsultverksamhet
180,1 mkr
−0,3 %8,0 %
−2,0 p.e.46,7 %
+4,1 p.e.103
+6,2 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 180 059 | 180 629 | 146 959 | 171 829 | 114 479 | 122 025 | 122 333 | 106 120 |
| Rörelseresultat | 14 427 | 18 115 | 15 566 | 13 549 | 9 163 | 12 452 | 15 448 | 11 525 |
| Årets resultat | −569 | −280 | −850 | 7 527 | 7 388 | 10 028 | 1 688 | 2 388 |
| Eget kapital | 47 269 | 47 838 | 13 987 | 14 836 | 29 809 | 22 421 | 12 394 | 10 706 |
| Balansomslutning | 101 244 | 112 449 | 60 098 | 43 101 | 49 500 | 41 495 | 43 378 | 34 456 |
| Anställda | 103 | 97 | 98 | 90 | 85 | 83 | 73 | 55 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 180 059 | 180 629 | 146 959 | 171 829 | 114 479 | 122 025 | 122 333 | 106 120 |
| Personalkostnader | 76 285 | 67 105 | 61 758 | 73 408 | 56 184 | 51 712 | 45 257 | 38 944 |
| Av- och nedskrivningar | 1 307 | 567 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 19 098 | 18 929 | 16 180 | 19 264 | 10 217 | 13 130 | 11 969 | 12 825 |
| Övriga rörelseposter, netto | −68 942 | −75 913 | −53 455 | −65 608 | −38 915 | −44 731 | −49 659 | −42 826 |
| Rörelseresultat | 14 427 | 18 115 | 15 566 | 13 549 | 9 163 | 12 452 | 15 448 | 11 525 |
| Ränteintäkter | 335 | 952 | 7 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 36 | 1 | 3 | 13 | 0 | 0 | 9 | 6 |
| Resultat efter finansiella poster | 14 727 | 19 066 | 16 170 | 13 537 | 9 162 | 12 452 | 15 439 | 11 519 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 3 598 | 0 | −3 598 | 330 | 479 | 406 | 755 |
| Koncernbidrag | −15 297 | −22 944 | −17 020 | −181 | 0 | 0 | −13 500 | −9 000 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 2 231 | 2 104 | 2 903 | 657 | 886 |
| Årets resultat | −569 | −280 | −850 | 7 527 | 7 388 | 10 028 | 1 688 | 2 388 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 49 882 | 65 728 | 18 038 | 0 | 16 300 | 9 000 | 3 000 | 3 000 |
| Varulager | 3 743 | 3 248 | 6 523 | 4 373 | 3 151 | 3 056 | 4 475 | 4 394 |
| Kortfristiga fordringar | 46 367 | 41 546 | 34 338 | 34 958 | 14 881 | 14 235 | 21 363 | 8 710 |
| Kassa och bank | 1 252 | 1 927 | 1 199 | 3 770 | 15 168 | 15 204 | 14 540 | 18 352 |
| Omsättningstillgångar | 51 362 | 46 722 | 42 060 | 43 101 | 33 200 | 32 495 | 40 378 | 31 456 |
| Summa tillgångar | 101 244 | 112 449 | 60 098 | 43 101 | 49 500 | 41 495 | 43 378 | 34 456 |
| Aktiekapital | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 |
| Balanserat resultat | 47 438 | 13 586 | 14 437 | 6 909 | 22 021 | 11 993 | 10 306 | 7 918 |
| Eget kapital | 47 269 | 47 838 | 13 987 | 14 836 | 29 809 | 22 421 | 12 394 | 10 706 |
| Justerat eget kapital | 47 269 | 47 838 | 16 844 | 17 693 | 29 809 | 22 683 | 13 036 | 11 671 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 3 598 | 3 598 | 0 | 330 | 809 | 1 215 |
| Avsättningar | 3 000 | 8 000 | 0 | 0 | 1 600 | 2 000 | 2 560 | 2 380 |
| Kortfristiga skulder | 50 975 | 56 611 | 42 513 | 24 667 | 18 091 | 16 744 | 27 615 | 20 155 |
| Summa eget kapital och skulder | 101 244 | 112 449 | 60 098 | 43 101 | 49 500 | 41 495 | 43 378 | 34 456 |
| Ställda säkerheter | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 484 | 0 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 15 041 bolag som granskas inom samma bransch hamnar CoreIT AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 180,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 8,0 procent — en god nivå — medan soliditeten på 46,7 procent får betecknas som god. Bolaget sysselsatte 103 personer och har sitt säte i Örnsköldsvik.
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva försäljning och konsultationer inom IT och management och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Johan Engvall (f. 1980) Verkställande direktör
- Christian Dempe (f. 1990) Ordförande, Styrelseledamot
- Johan Engvall (f. 1980) Styrelseledamot
- Markus Spak (f. 1990) Styrelseledamot
- Nicklas Kullberg (f. 1970) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Aderian Group AB (559341-1902) |
|---|---|
| Koncernmoder | Agas Group Holding AB (559402-6394) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2007-03-01 |
|---|---|
| Adress | Box 407, 891 28, Örnsköldsvik Besök: Box 407, Örnsköldsvik |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0660-72900 |