Aktiebolag Östersund
Cor et pulm AB
30 sökningar
Omsättning 2025
0 tkr
Rörelsemarginal
–
Soliditet
98,7 %
+10,2 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 0 | 3 | 0 | 113 | 296 | 92 |
| Rörelseresultat | −20 | −30 | −9 | −31 | 77 | 262 | 78 |
| Årets resultat | 0 | 0 | −8 | −11 | 61 | 155 | 46 |
| Eget kapital | 308 | 294 | 294 | 302 | 312 | 251 | 96 |
| Balansomslutning | 312 | 332 | 359 | 367 | 431 | 414 | 120 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 3 | 0 | 113 | 296 | 92 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 20 | 30 | 12 | 30 | 26 | 34 | 13 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | — | — | −1 |
| Rörelseresultat | −20 | −30 | −9 | −31 | 77 | 262 | 78 |
| Ränteintäkter | 1 | 2 | 1 | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | −18 | −28 | −8 | −30 | 77 | 262 | 78 |
| Bokslutsdispositioner | 18 | 28 | 0 | 20 | 0 | −65 | −20 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 16 | 42 | 13 |
| Årets resultat | 0 | 0 | −8 | −11 | 61 | 155 | 46 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 119 | 114 | 106 | 83 | 34 | 0 | 4 |
| Kassa och bank | 193 | 218 | 253 | 284 | 397 | 414 | 116 |
| Omsättningstillgångar | 312 | 332 | 359 | 367 | 431 | 414 | 120 |
| Summa tillgångar | 312 | 332 | 359 | 367 | 431 | 414 | 120 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 243 | 244 | 252 | 263 | 201 | 46 | 0 |
| Eget kapital | 308 | 294 | 294 | 302 | 312 | 251 | 96 |
| Justerat eget kapital | 323 | 323 | 346 | 354 | 379 | 318 | 111 |
| Obeskattade reserver | 19 | 37 | 65 | 65 | 85 | 85 | 19 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 1 | 0 | 0 | 34 | 78 | 5 |
| Summa eget kapital och skulder | 312 | 332 | 359 | 367 | 431 | 414 | 120 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva läkarbemanning och därtill förenlig verksamhet. Utbildning och konsultverksamhet inom medicin, kost och hälsa. Läkararbete vid idrottsevenemang. Handel med värdepapper, samt idka därtill förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Gustaf Grandinsson (f. 1979) Styrelseledamot
- Helen Grandinsson (f. 1985) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-02-19 |
|---|---|
| Bransch | Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus (SNI 86102) |
| Adress | Residensgränd 27c, 831 41, Östersund Besök: Residensgränd 27 C, Östersund |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |