Aktiebolag Rättvik
Cooper Management AB
31 sökningar
1,9 mkr
+51,0 %34,3 %
+5,6 p.e.60,8 %
+15,2 p.e.1
−50,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 899 | 1 258 | 1 202 | 2 009 | 1 761 | 1 636 | 1 613 |
| Rörelseresultat | 652 | 361 | 52 | 667 | 504 | 342 | 428 |
| Årets resultat | 598 | 284 | 39 | 528 | 399 | 200 | 252 |
| Eget kapital | 732 | 384 | 281 | 741 | 589 | 440 | 302 |
| Balansomslutning | 1 203 | 842 | 585 | 1 268 | 1 072 | 935 | 650 |
| Anställda | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-05 | 2025-05 | 2024-05 | 2023-05 | 2022-05 | 2021-05 | 2020-05* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 899 | 1 258 | 1 202 | 2 009 | 1 761 | 1 636 | 1 613 |
| Personalkostnader | 1 136 | 773 | 1 006 | 1 177 | 1 112 | 1 059 | 1 015 |
| Övriga externa kostnader | 111 | 149 | 144 | 165 | 145 | 236 | 170 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 25 | — | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | 652 | 361 | 52 | 667 | 504 | 342 | 428 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 1 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 653 | 361 | 53 | 667 | 504 | 342 | 428 |
| Bokslutsdispositioner | 107 | 0 | 0 | 0 | 0 | −86 | −107 |
| Skatt | 162 | 77 | 14 | 139 | 105 | 55 | 69 |
| Årets resultat | 598 | 284 | 39 | 528 | 399 | 200 | 252 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-05 | 2025-05 | 2024-05 | 2023-05 | 2022-05 | 2021-05 | 2020-05* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 100 | 25 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 194 | 257 | 35 | 311 | 199 | 286 | 152 |
| Kassa och bank | 909 | 560 | 550 | 957 | 873 | 648 | 498 |
| Omsättningstillgångar | 1 103 | 817 | 585 | 1 268 | 1 072 | 935 | 650 |
| Summa tillgångar | 1 203 | 842 | 585 | 1 268 | 1 072 | 935 | 650 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 84 | 50 | 192 | 163 | 140 | 190 | 0 |
| Eget kapital | 732 | 384 | 281 | 741 | 589 | 440 | 302 |
| Justerat eget kapital | 800 | 537 | 434 | 894 | 742 | 593 | 387 |
| Obeskattade reserver | 86 | 193 | 193 | 193 | 193 | 193 | 107 |
| Kortfristiga skulder | 385 | 265 | 111 | 334 | 290 | 302 | 241 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 203 | 842 | 585 | 1 268 | 1 072 | 935 | 650 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 3 642 granskade bolag ligger Cooper Management AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 1,9 miljoner kronor för räkenskapsåret 2026. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 34,3 procent, och soliditeten var hög — 60,8 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 51 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Rättvik.
Ska bedriva konsultverksamhet inom fastighetstjänster.
Styrelse & ledning
- Erik Ramstedt (f. 1968) Verkställande direktör
- Erik Ramstedt (f. 1968) Styrelseledamot
- Gabriella Björkqvist (f. 1994) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-04-12 |
|---|---|
| Bransch | Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag (SNI 68320) |
| Adress | Bruksdammsvägen 2, 643 95, Vingåker Besök: Bruksdammsvägen 2, Vingåker |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |