Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar Conveyor 22 AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Conveyor 22 AB minskade omsättningen med 25 procent senaste året. Medianen bland branschens 140 jämförbara bolag är 4 procent.
Rörelsemarginalen är 3,6 procent, mot branschmedianens 7,0 procent.
Soliditeten ligger på 55,8 procent — branschens median är 44,4 procent.
Bolaget har 4 anställda; medianbolaget i branschen har 22.
Branschen: Tillverkning av lyft- och godshanteringsanordningar
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −24,7 % | 129 | 140 | 8 % |
| Rörelsemarginal | 3,6 % | 94 | 140 | 33 % |
| Avkastning på eget kapital | 5,4 % | 88 | 140 | 37 % |
| Soliditet | 55,8 % | 46 | 139 | 67 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 137 tkr | 137 | 140 | 2 % |
| Rörelseresultat per anställd | 41 tkr | 101 | 140 | 28 % |
| Nettoomsättning | 4 548 tkr | 137 | 140 | 2 % |
| Rörelseresultat | 164 tkr | 105 | 140 | 25 % |
| Antal anställda | 4 | 126 | 140 | 10 % |
Blekinge län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −24,7 % | 956 | 1 015 | 6 % |
| Rörelsemarginal | 3,6 % | 612 | 1 014 | 40 % |
| Avkastning på eget kapital | 5,4 % | 680 | 1 015 | 33 % |
| Soliditet | 55,8 % | 362 | 1 013 | 64 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 137 tkr | 836 | 1 015 | 18 % |
| Rörelseresultat per anställd | 41 tkr | 688 | 1 015 | 32 % |
| Nettoomsättning | 4 548 tkr | 928 | 1 015 | 9 % |
| Rörelseresultat | 164 tkr | 738 | 1 015 | 27 % |
| Antal anställda | 4 | 716 | 1 015 | 29 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −24,7 % | 81 673 | 87 562 | 7 % |
| Rörelsemarginal | 3,6 % | 51 315 | 87 475 | 41 % |
| Avkastning på eget kapital | 5,4 % | 57 747 | 87 581 | 34 % |
| Soliditet | 55,8 % | 31 045 | 87 381 | 64 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 137 tkr | 72 145 | 87 582 | 18 % |
| Rörelseresultat per anställd | 41 tkr | 58 335 | 87 582 | 33 % |
| Nettoomsättning | 4 548 tkr | 81 392 | 87 582 | 7 % |
| Rörelseresultat | 164 tkr | 63 462 | 87 582 | 28 % |
| Antal anställda | 4 | 66 431 | 87 582 | 24 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .