Aktiebolag Trosa
Conventor Landsort AB
69 sökningar
Omsättning 2025
5,7 mkr
+5,2 %Rörelsemarginal
36,8 %
+2,8 p.e.Soliditet
2,2 %
+0,0 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 684 | 5 401 | 5 100 | 4 945 | 4 795 | 4 671 | 4 585 | 4 623 |
| Rörelseresultat | 2 091 | 1 837 | 1 786 | 1 776 | 1 883 | 1 821 | 1 643 | 1 861 |
| Årets resultat | 21 | 791 | 7 | 2 | 3 | 1 | 0 | 12 |
| Eget kapital | 1 522 | 1 501 | 710 | 703 | 701 | 698 | 698 | 697 |
| Balansomslutning | 67 976 | 68 307 | 68 637 | 69 020 | 69 134 | 70 421 | 71 194 | 72 864 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 684 | 5 401 | 5 100 | 4 945 | 4 795 | 4 671 | 4 585 | 4 623 |
| Personalkostnader | 468 | 518 | 516 | 436 | 526 | 498 | 568 | 495 |
| Av- och nedskrivningar | 1 452 | 1 476 | 1 483 | 1 481 | 1 479 | 1 479 | 1 455 | 1 448 |
| Övriga externa kostnader | 1 686 | 1 570 | 1 384 | 1 261 | 1 024 | 881 | 918 | 819 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | 69 | — | 117 | — | — | — |
| Rörelseresultat | 2 091 | 1 837 | 1 786 | 1 776 | 1 883 | 1 821 | 1 643 | 1 861 |
| Ränteintäkter | 93 | 146 | 100 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 937 | 988 | 1 009 | 1 029 | 993 | 1 344 | 1 258 | 1 251 |
| Resultat efter finansiella poster | 247 | 996 | 877 | 752 | 889 | 476 | 385 | 610 |
| Koncernbidrag | −220 | 0 | −870 | −750 | −885 | −475 | −385 | −598 |
| Skatt | 5 | 205 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 21 | 791 | 7 | 2 | 3 | 1 | 0 | 12 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 60 748 | 62 200 | 63 676 | 65 160 | 66 552 | 68 031 | 69 391 | 70 808 |
| Kortfristiga fordringar | 165 | 122 | 254 | 470 | 264 | 278 | 157 | 156 |
| Kassa och bank | 7 063 | 5 985 | 4 707 | 3 390 | 2 318 | 2 112 | 1 645 | 1 900 |
| Omsättningstillgångar | 7 228 | 6 107 | 4 960 | 3 860 | 2 582 | 2 390 | 1 802 | 2 056 |
| Summa tillgångar | 67 976 | 68 307 | 68 637 | 69 020 | 69 134 | 70 421 | 71 194 | 72 864 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 401 | 610 | 603 | 601 | 598 | 597 | 598 | −12 |
| Eget kapital | 1 522 | 1 501 | 710 | 703 | 701 | 698 | 698 | 697 |
| Justerat eget kapital | 1 522 | 1 501 | 710 | 703 | 701 | 698 | 698 | 697 |
| Långfristiga skulder | 62 648 | 62 273 | 63 494 | 64 798 | 65 859 | 67 078 | 67 991 | 69 604 |
| Kortfristiga skulder | 3 806 | 4 533 | 4 433 | 3 519 | 2 574 | 2 645 | 2 505 | 2 563 |
| Summa eget kapital och skulder | 67 976 | 68 307 | 68 637 | 69 020 | 69 134 | 70 421 | 71 194 | 72 864 |
| Ställda säkerheter | 67 500 | 67 500 | 67 500 | 67 500 | 67 500 | 67 500 | 67 500 | 67 500 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 22 046 granskade bolag ligger Conventor Landsort AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 5,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 36,8 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 2,2 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 5 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Trosa.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva exploatering, projektutveckling och förvalt- ning inom fastighetsbranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Robert Lundberg (f. 1990) Styrelseledamot
- Marie Lundberg (f. 1954) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Joakim Söderin (f. 1970) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Conventor Invest Aktiebolag (556158-7246) |
|---|---|
| Koncernmoder | Conventor Invest Aktiebolag (556158-7246) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-05-24 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201) |
| Adress | Industrigatan 2, 619 33, Trosa Besök: Industrigatan 2, Trosa |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |