starkabolag.se

Aktiebolag Västerås

Convensia Revision EPn AB

143 sökningar

Omsättning 2024

1 mkr

−20,3 %
Rörelsemarginal

-0,4 %

−5,8 p.e.
Soliditet

36,3 %

+0,2 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2024-122023-122022-122021-122020-12
Omsättning1 0331 2961 1661 3271 274
Rörelseresultat−4708522341
Årets resultat1919371175
Eget kapital820803784747629
Balansomslutning2 5242 5581 6171 1671 151
Anställda11111
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2024-122023-122022-122021-122020-12
Nettoomsättning1 0331 2961 1661 3271 274
Personalkostnader82246256382388
Av- och nedskrivningar11518182924
Övriga externa kostnader841962808694821
Rörelseresultat−4708522341
Räntekostnader044335
Resultat efter finansiella poster−4268221936
Bokslutsdispositioner290−27−63−19
Skatt68173912
Årets resultat1919371175

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2024-122023-122022-122021-122020-12
Anläggningstillgångar1 0801 147170187194
Kortfristiga fordringar1 3101 1861 283914957
Kassa och bank134225164660
Omsättningstillgångar1 4451 4111 447980957
Summa tillgångar2 5242 5581 6171 1671 151
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat681664627510504
Eget kapital820803784747629
Justerat eget kapital915921902843675
Obeskattade reserver12014914912158
Långfristiga skulder8078460096
Kortfristiga skulder777760684299368
Summa eget kapital och skulder2 5242 5581 6171 1671 151
Ställda säkerheter0000400

Verksamhet

Convensia Revision EPn AB omsatte 1 miljoner kronor räkenskapsåret 2024, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 510 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på -0,4 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 36,3 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 20 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Västerås.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva revisionsverksamhet, redovisning och konsultverksamhet inom ekonomi och skatt samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även äga och förvalta värdepapper, fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Convensia Revision EPn AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Convensia Revision EPn AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Convensia Revision EPn AB (556032-0664)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 1933-04-28
Bransch Revision (SNI 69202)
Adress
Hökåsvägen 87, 722 31, Västerås
Besök: Hökåsvägen 87, Västerås
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad
Telefon070-4505053