Aktiebolag Landskrona 198 sökningar
Conuco AB
Reparation och underhåll av maskiner
Omsättning 2024
2,3 mkr
−32,6 %Rörelsemarginal
-10,0 %
−15,4 p.e.Soliditet
90,8 %
+1,9 p.e.Anställda
3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 298 | 3 411 | 3 700 | 3 542 | 2 991 | 2 822 | 2 976 |
| Rörelseresultat | −230 | 183 | 475 | 239 | 9 | 154 | −116 |
| Årets resultat | −229 | 141 | 376 | 195 | 9 | 155 | −112 |
| Eget kapital | 5 374 | 5 603 | 5 462 | 5 087 | 4 892 | 4 883 | 4 728 |
| Balansomslutning | 5 918 | 6 303 | 6 125 | 5 724 | 5 817 | 5 561 | 5 345 |
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 298 | 3 411 | 3 700 | 3 542 | 2 991 | 2 822 | 2 976 |
| Personalkostnader | 1 573 | 2 107 | 1 943 | 1 933 | 1 802 | 1 651 | 1 772 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 10 | 10 | 9 | 13 | 18 |
| Övriga externa kostnader | 766 | 906 | 903 | 935 | 802 | 845 | 980 |
| Övriga rörelseposter, netto | −189 | −215 | −369 | −425 | −369 | −159 | −322 |
| Rörelseresultat | −230 | 183 | 475 | 239 | 9 | 154 | −116 |
| Ränteintäkter | 2 | 0 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −229 | 181 | 475 | 239 | 9 | 155 | −112 |
| Skatt | 0 | 40 | 100 | 44 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −229 | 141 | 376 | 195 | 9 | 155 | −112 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 3 291 | 3 291 | 3 291 | 3 301 | 3 311 | 3 320 | 3 383 |
| Varulager | 161 | 101 | 99 | 88 | 84 | 83 | 81 |
| Kortfristiga fordringar | 1 417 | 1 609 | 1 381 | 1 339 | 1 584 | 1 601 | 1 451 |
| Kassa och bank | 1 049 | 1 302 | 1 354 | 996 | 838 | 557 | 429 |
| Omsättningstillgångar | 2 627 | 3 012 | 2 834 | 2 423 | 2 506 | 2 241 | 1 962 |
| Summa tillgångar | 5 918 | 6 303 | 6 125 | 5 724 | 5 817 | 5 561 | 5 345 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 5 483 | 5 342 | 4 966 | 4 772 | 4 763 | 4 608 | 4 720 |
| Eget kapital | 5 374 | 5 603 | 5 462 | 5 087 | 4 892 | 4 883 | 4 728 |
| Justerat eget kapital | 5 374 | 5 603 | 5 462 | 5 087 | 4 892 | 4 883 | 4 728 |
| Kortfristiga skulder | 544 | 700 | 663 | 637 | 925 | 678 | 617 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 918 | 6 303 | 6 125 | 5 724 | 5 817 | 5 561 | 5 345 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 488 granskade bolag ligger Conuco AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 2,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -10,0 procent, och soliditeten var hög — 90,8 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 33 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Landskrona.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva verksamhet avseende service och underhåll av verktygsmaskiner samt konstruktion, tillverkning och brukande av specialmotorfordon, samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Hannu Olavi Tuomainen (f. 1960) Styrelseledamot
- Teodora Tuomainen (f. 1965) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Alexander Heggen (f. 1988) Revisor
Koncern
| Koncernmoder | Conuco AB (556541-3472) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1997-04-17 |
|---|---|
| Adress | Viltstigen 7, 261 75, Asmundtorp Besök: Viltstigen 7, Asmundtorp |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-5797288 |