Aktiebolag Stockholm
Contar AB
32 sökningar
Omsättning 2025
501 tkr
+26,5 %Rörelsemarginal
29,9 %
+44,1 p.e.Soliditet
–
+69,6 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 501 | 396 | 378 | 456 | 483 | 408 | 411 | 232 |
| Rörelseresultat | 150 | −56 | −7 | 91 | 196 | 82 | 73 | −13 |
| Årets resultat | 120 | −53 | −4 | 72 | 153 | 63 | 56 | −13 |
| Eget kapital | 295 | 175 | 228 | 232 | 310 | 157 | 94 | 37 |
| Balansomslutning | 238 | 322 | 344 | 471 | 392 | 229 | 115 | 43 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 501 | 396 | 378 | 456 | 483 | 408 | 411 | 232 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 3 | 8 | 9 | 3 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 269 | 382 | 371 | 301 | 250 | 323 | 338 | 245 |
| Övriga rörelseposter, netto | −82 | −70 | −11 | −56 | −28 | — | — | — |
| Rörelseresultat | 150 | −56 | −7 | 91 | 196 | 82 | 73 | −13 |
| Ränteintäkter | 1 | 3 | 3 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 2 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 151 | −53 | −4 | 91 | 193 | 80 | 72 | −13 |
| Skatt | 31 | 0 | 0 | 19 | 40 | 17 | 16 | 0 |
| Årets resultat | 120 | −53 | −4 | 72 | 153 | 63 | 56 | −13 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 3 | 11 | 20 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 62 | 96 | 167 | 240 | 154 | 122 | 75 | 26 |
| Kassa och bank | 176 | 226 | 177 | 228 | 227 | 87 | 40 | 18 |
| Omsättningstillgångar | 238 | 322 | 344 | 468 | 382 | 209 | 115 | 43 |
| Summa tillgångar | 238 | 322 | 344 | 471 | 392 | 229 | 115 | 43 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 125 | 178 | 182 | 110 | 107 | 44 | −12 | 0 |
| Eget kapital | 295 | 175 | 228 | 232 | 310 | 157 | 94 | 37 |
| Justerat eget kapital | 295 | 175 | 228 | 232 | 310 | 157 | 94 | 37 |
| Kortfristiga skulder | −57 | 147 | 116 | 239 | 82 | 72 | 21 | 6 |
| Summa eget kapital och skulder | 238 | 322 | 344 | 471 | 392 | 229 | 115 | 43 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 16 121 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Contar AB i den övre halvan sett till omsättning, med 501 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 27 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall utföra bokföring, redovisning, import, export och butikshandel med kläder och accessoarer, events och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Bengt Edvardsson (f. 1948) Verkställande direktör
Styrelse
- Bengt Edvardsson (f. 1948) Styrelseledamot
- Victor Edvardsson (f. 1992) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-10-23 |
|---|---|
| Bransch | Redovisning och bokföring, skatterådgivning (SNI 69201) |
| Adress | Hammarbyterrassen 32, 120 63, Stockholm Besök: Hammarbyterrassen 32, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |