Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Construction Tools PC AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Construction Tools PC AB ökade omsättningen med 9 procent senaste året. Medianen bland branschens 52 jämförbara bolag är 0 procent.
Rörelsemarginalen är 4,8 procent, mot branschmedianens 5,7 procent.
Soliditeten ligger på 22,7 procent — branschens median är 50,3 procent.
Bolaget har 154 anställda; medianbolaget i branschen har 34.
Branschen: Tillverkning av gruv-, bergbrytnings- och byggmaskiner
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 6 | 46 | 87 % | |
| Värdeförändring | +64,0 % | 4 | 46 | 91 % |
| Tillväxt i omsättning | +9,0 % | 18 | 52 | 65 % |
| Rörelsemarginal | 4,8 % | 31 | 52 | 40 % |
| Avkastning på eget kapital | −2,1 % | 46 | 52 | 12 % |
| Soliditet | 22,7 % | 44 | 52 | 15 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 451 tkr | 31 | 52 | 40 % |
| Rörelseresultat per anställd | 166 tkr | 31 | 52 | 40 % |
| Nettoomsättning | 531 403 tkr | 10 | 52 | 81 % |
| Rörelseresultat | 25 584 tkr | 12 | 52 | 77 % |
| Antal anställda | 154 | 6 | 52 | 88 % |
Kalmar län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 10 | 1 757 | 99 % | |
| Värdeförändring | +64,0 % | 258 | 1 731 | 85 % |
| Tillväxt i omsättning | +9,0 % | 609 | 1 944 | 69 % |
| Rörelsemarginal | 4,8 % | 1 095 | 1 943 | 44 % |
| Avkastning på eget kapital | −2,1 % | 1 735 | 1 944 | 11 % |
| Soliditet | 22,7 % | 1 613 | 1 940 | 17 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 451 tkr | 350 | 1 944 | 82 % |
| Rörelseresultat per anställd | 166 tkr | 775 | 1 944 | 60 % |
| Nettoomsättning | 531 403 tkr | 37 | 1 944 | 98 % |
| Rörelseresultat | 25 584 tkr | 50 | 1 944 | 97 % |
| Antal anställda | 154 | 36 | 1 944 | 98 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 993 | 78 066 | 99 % | |
| Värdeförändring | +64,0 % | 11 672 | 76 952 | 85 % |
| Tillväxt i omsättning | +9,0 % | 29 694 | 87 565 | 66 % |
| Rörelsemarginal | 4,8 % | 45 350 | 87 484 | 48 % |
| Avkastning på eget kapital | −2,1 % | 75 321 | 87 585 | 14 % |
| Soliditet | 22,7 % | 71 551 | 87 398 | 18 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 451 tkr | 19 243 | 87 586 | 78 % |
| Rörelseresultat per anställd | 166 tkr | 33 544 | 87 586 | 62 % |
| Nettoomsättning | 531 403 tkr | 2 533 | 87 586 | 97 % |
| Rörelseresultat | 25 584 tkr | 3 395 | 87 586 | 96 % |
| Antal anställda | 154 | 2 013 | 87 586 | 98 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .