Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Conro AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Conro AB ökade omsättningen med 7 procent senaste året. Medianen bland branschens 675 jämförbara bolag är 4 procent.
Rörelsemarginalen är 32,2 procent, mot branschmedianens 6,8 procent.
Soliditeten ligger på 67,0 procent — branschens median är 47,9 procent.
Bolaget har 5 anställda; medianbolaget i branschen har 10.
Branschen: Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 255 | 597 | 57 % | |
| Värdeförändring | +68,0 % | 102 | 593 | 83 % |
| Tillväxt i omsättning | +7,5 % | 296 | 673 | 56 % |
| Rörelsemarginal | 32,2 % | 29 | 674 | 96 % |
| Avkastning på eget kapital | 41,9 % | 151 | 675 | 78 % |
| Soliditet | 67,0 % | 147 | 673 | 78 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 495 tkr | 411 | 675 | 39 % |
| Rörelseresultat per anställd | 482 tkr | 103 | 675 | 85 % |
| Nettoomsättning | 7 476 tkr | 554 | 675 | 18 % |
| Rörelseresultat | 2 408 tkr | 227 | 675 | 66 % |
| Antal anställda | 5 | 479 | 675 | 29 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 5 034 | 13 483 | 63 % | |
| Värdeförändring | +68,0 % | 1 835 | 13 293 | 86 % |
| Tillväxt i omsättning | +7,5 % | 5 596 | 15 012 | 63 % |
| Rörelsemarginal | 32,2 % | 393 | 14 998 | 97 % |
| Avkastning på eget kapital | 41,9 % | 2 611 | 15 017 | 83 % |
| Soliditet | 67,0 % | 3 202 | 14 973 | 79 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 495 tkr | 10 083 | 15 017 | 33 % |
| Rörelseresultat per anställd | 482 tkr | 2 013 | 15 017 | 87 % |
| Nettoomsättning | 7 476 tkr | 11 704 | 15 017 | 22 % |
| Rörelseresultat | 2 408 tkr | 4 251 | 15 017 | 72 % |
| Antal anställda | 5 | 9 916 | 15 017 | 34 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 28 148 | 78 296 | 64 % | |
| Värdeförändring | +68,0 % | 10 944 | 77 179 | 86 % |
| Tillväxt i omsättning | +7,5 % | 32 913 | 87 570 | 62 % |
| Rörelsemarginal | 32,2 % | 2 487 | 87 488 | 97 % |
| Avkastning på eget kapital | 41,9 % | 15 515 | 87 590 | 82 % |
| Soliditet | 67,0 % | 18 289 | 87 388 | 79 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 495 tkr | 57 642 | 87 591 | 34 % |
| Rörelseresultat per anställd | 482 tkr | 11 340 | 87 591 | 87 % |
| Nettoomsättning | 7 476 tkr | 67 858 | 87 591 | 23 % |
| Rörelseresultat | 2 408 tkr | 24 398 | 87 591 | 72 % |
| Antal anställda | 5 | 57 949 | 87 591 | 34 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .