Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Connys Rörläggeri AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Connys Rörläggeri AB ökade omsättningen med 18 procent senaste året. Medianen bland branschens 1 327 jämförbara bolag är 2 procent.
Rörelsemarginalen är 12,8 procent, mot branschmedianens 4,6 procent.
Soliditeten ligger på 63,8 procent — branschens median är 45,3 procent.
Bolaget har 5 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Värme- och sanitetsarbeten
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 318 | 1 217 | 74 % | |
| Värdeförändring | +38,0 % | 213 | 1 192 | 82 % |
| Tillväxt i omsättning | +18,1 % | 308 | 1 327 | 77 % |
| Rörelsemarginal | 12,8 % | 164 | 1 327 | 88 % |
| Avkastning på eget kapital | 30,5 % | 379 | 1 327 | 71 % |
| Soliditet | 63,8 % | 246 | 1 326 | 81 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 302 tkr | 158 | 1 327 | 88 % |
| Rörelseresultat per anställd | 422 tkr | 121 | 1 327 | 91 % |
| Nettoomsättning | 16 512 tkr | 654 | 1 327 | 51 % |
| Rörelseresultat | 2 111 tkr | 312 | 1 327 | 76 % |
| Antal anställda | 5 | 832 | 1 327 | 37 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 4 511 | 13 483 | 67 % | |
| Värdeförändring | +38,0 % | 3 241 | 13 293 | 76 % |
| Tillväxt i omsättning | +18,1 % | 2 933 | 15 012 | 80 % |
| Rörelsemarginal | 12,8 % | 3 232 | 14 997 | 78 % |
| Avkastning på eget kapital | 30,5 % | 4 083 | 15 017 | 73 % |
| Soliditet | 63,8 % | 3 824 | 14 974 | 74 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 302 tkr | 3 711 | 15 017 | 75 % |
| Rörelseresultat per anställd | 422 tkr | 2 399 | 15 017 | 84 % |
| Nettoomsättning | 16 512 tkr | 7 532 | 15 017 | 50 % |
| Rörelseresultat | 2 111 tkr | 4 613 | 15 017 | 69 % |
| Antal anställda | 5 | 9 916 | 15 017 | 34 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 25 102 | 78 286 | 68 % | |
| Värdeförändring | +38,0 % | 19 477 | 77 169 | 75 % |
| Tillväxt i omsättning | +18,1 % | 17 417 | 87 562 | 80 % |
| Rörelsemarginal | 12,8 % | 19 279 | 87 475 | 78 % |
| Avkastning på eget kapital | 30,5 % | 23 662 | 87 581 | 73 % |
| Soliditet | 63,8 % | 21 774 | 87 381 | 75 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 302 tkr | 20 450 | 87 582 | 77 % |
| Rörelseresultat per anställd | 422 tkr | 13 457 | 87 582 | 85 % |
| Nettoomsättning | 16 512 tkr | 43 143 | 87 582 | 51 % |
| Rörelseresultat | 2 111 tkr | 26 665 | 87 582 | 70 % |
| Antal anställda | 5 | 57 940 | 87 582 | 34 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .