Aktiebolag Luleå
Conforma Fastigheter AB
103 sökningar
Omsättning 2025
338 tkr
+1,5 %Rörelsemarginal
44,1 %
−4,9 p.e.Soliditet
29,2 %
+2,4 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 338 | 333 | 177 | 240 | 240 |
| Rörelseresultat | 149 | 163 | 17 | 122 | 67 |
| Årets resultat | 37 | 18 | −92 | 30 | −6 |
| Eget kapital | 758 | 721 | 703 | 795 | 765 |
| Balansomslutning | 2 596 | 2 691 | 2 773 | 2 648 | 2 761 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 338 | 333 | 177 | 240 | 240 |
| Personalkostnader | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 116 | 116 | 114 | 111 | 111 |
| Övriga externa kostnader | 72 | 53 | 51 | 46 | 61 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | 5 | 39 | — |
| Rörelseresultat | 149 | 163 | 17 | 122 | 67 |
| Räntekostnader | 113 | 145 | 109 | 85 | 73 |
| Resultat efter finansiella poster | 37 | 18 | −92 | 37 | −6 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 6 | 0 |
| Årets resultat | 37 | 18 | −92 | 30 | −6 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 342 | 2 458 | 2 575 | 2 562 | 2 673 |
| Kortfristiga fordringar | 223 | 189 | 184 | 79 | 75 |
| Kassa och bank | 31 | 44 | 14 | 7 | 13 |
| Omsättningstillgångar | 254 | 233 | 198 | 86 | 88 |
| Summa tillgångar | 2 596 | 2 691 | 2 773 | 2 648 | 2 761 |
| Aktiekapital | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 |
| Balanserat resultat | 553 | 535 | 627 | 597 | 603 |
| Eget kapital | 758 | 721 | 703 | 795 | 765 |
| Justerat eget kapital | 758 | 721 | 703 | 795 | 765 |
| Långfristiga skulder | 1 690 | 1 830 | 1 940 | 1 700 | 1 820 |
| Kortfristiga skulder | 148 | 140 | 130 | 153 | 176 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 596 | 2 691 | 2 773 | 2 648 | 2 761 |
| Ställda säkerheter | 3 200 | 3 200 | 3 200 | 3 200 | 3 200 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Conforma Fastigheter AB 338 tusen kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,3 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 44,1 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 29,2 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 2 procent. Sätet finns i Luleå.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska ha till föremål för sin verksamhet att direkt eller indirekt äga, förvalta, hyra ut och sälja fastigheter och lokaler. Bolaget ska även bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Staffan Engström (f. 1966) Styrelseledamot
- Johan Isaksson (f. 1995) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1993-05-28 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203) |
| Adress | Bryggargatan 1 C, 972 39, Luleå Besök: Bryggargatan 1 C, Luleå |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0920-257270 |