Aktiebolag Malmö 109 sökningar
Conferum AB
Redovisning och bokföring, skatterådgivning
1,5 mkr
−31,3 %22,2 %
−50,8 p.e.64,5 %
−2,3 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 452 | 2 114 | 1 262 | 704 | 521 | 553 | 471 | 94 |
| Rörelseresultat | 323 | 1 545 | 671 | 498 | 326 | 433 | 357 | 42 |
| Årets resultat | 332 | 989 | 531 | 393 | 195 | 262 | 210 | 33 |
| Eget kapital | 1 254 | 2 121 | 1 332 | 1 202 | 808 | 614 | 352 | 142 |
| Balansomslutning | 1 945 | 3 176 | 1 918 | 1 550 | 1 115 | 867 | 473 | 157 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 452 | 2 114 | 1 262 | 704 | 521 | 553 | 471 | 94 |
| Personalkostnader | 1 045 | 449 | 509 | 141 | 155 | 59 | 69 | 26 |
| Övriga externa kostnader | 84 | 120 | 81 | 65 | 39 | 61 | 44 | 25 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | — | — | — | −1 |
| Rörelseresultat | 323 | 1 545 | 671 | 498 | 326 | 433 | 357 | 42 |
| Ränteintäkter | 4 | 41 | 3 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 326 | 1 585 | 674 | 497 | 326 | 433 | 357 | 42 |
| Bokslutsdispositioner | 100 | −334 | 0 | 0 | −80 | −100 | −89 | 0 |
| Skatt | 94 | 262 | 144 | 104 | 52 | 72 | 57 | 10 |
| Årets resultat | 332 | 989 | 531 | 393 | 195 | 262 | 210 | 33 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 265 | 335 | 226 | 104 | 94 | 61 | 77 | 34 |
| Kassa och bank | 1 430 | 2 591 | 1 442 | 1 196 | 771 | 556 | 396 | 123 |
| Omsättningstillgångar | 1 695 | 2 926 | 1 668 | 1 300 | 865 | 617 | 473 | 157 |
| Summa tillgångar | 1 945 | 3 176 | 1 918 | 1 550 | 1 115 | 867 | 473 | 157 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 822 | 1 032 | 701 | 709 | 513 | 252 | 42 | 9 |
| Eget kapital | 1 254 | 2 121 | 1 332 | 1 202 | 808 | 614 | 352 | 142 |
| Justerat eget kapital | 1 653 | 2 600 | 1 546 | 1 416 | 1 022 | 764 | 423 | 142 |
| Obeskattade reserver | 503 | 603 | 269 | 269 | 269 | 189 | 89 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 188 | 452 | 317 | 79 | 38 | 64 | 32 | 15 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 945 | 3 176 | 1 918 | 1 550 | 1 115 | 867 | 473 | 157 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 16 126 granskade bolag ligger Conferum AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 1,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 22,2 procent, och soliditeten var hög — 64,5 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 31 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Malmö.
Bolaget skall bedriva konferensförmedling och redovisningstjänster samt idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Gunilla Lundmark (f. 1961) Ordförande, Styrelseledamot
- Niklas Lundmark (f. 1992) Styrelseledamot
- Jennifer Lundmark (f. 1994) Styrelseledamot
- Mikael Svensson (f. 1963) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2003-08-21 |
|---|---|
| Adress | Kämpevägen 6B, 236 34, Höllviken Besök: Kämpevägen 6 B, Höllviken |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-8662572 |