Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Condair AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Condair AB ökade omsättningen med 10 procent senaste året. Medianen bland branschens 205 jämförbara bolag är 2 procent.
Rörelsemarginalen är 3,9 procent, mot branschmedianens 5,9 procent.
Soliditeten ligger på 50,6 procent — branschens median är 53,8 procent.
Bolaget har 8 anställda; medianbolaget i branschen har 8.
Branschen: Partihandel med VVS-varor
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 126 | 178 | 29 % | |
| Värdeförändring | +21,0 % | 63 | 178 | 65 % |
| Tillväxt i omsättning | +9,7 % | 61 | 205 | 70 % |
| Rörelsemarginal | 3,9 % | 129 | 205 | 37 % |
| Avkastning på eget kapital | 14,4 % | 95 | 205 | 54 % |
| Soliditet | 50,6 % | 112 | 205 | 45 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 214 tkr | 128 | 205 | 38 % |
| Rörelseresultat per anställd | 124 tkr | 129 | 205 | 37 % |
| Nettoomsättning | 25 714 tkr | 132 | 205 | 36 % |
| Rörelseresultat | 991 tkr | 125 | 205 | 39 % |
| Antal anställda | 8 | 94 | 205 | 54 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 12 673 | 21 790 | 42 % | |
| Värdeförändring | +21,0 % | 7 982 | 21 402 | 63 % |
| Tillväxt i omsättning | +9,7 % | 8 505 | 24 747 | 66 % |
| Rörelsemarginal | 3,9 % | 13 705 | 24 716 | 45 % |
| Avkastning på eget kapital | 14,4 % | 12 604 | 24 756 | 49 % |
| Soliditet | 50,6 % | 10 455 | 24 706 | 58 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 214 tkr | 6 421 | 24 757 | 74 % |
| Rörelseresultat per anställd | 124 tkr | 11 100 | 24 757 | 55 % |
| Nettoomsättning | 25 714 tkr | 10 164 | 24 757 | 59 % |
| Rörelseresultat | 991 tkr | 11 685 | 24 757 | 53 % |
| Antal anställda | 8 | 12 741 | 24 757 | 49 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 44 745 | 78 296 | 43 % | |
| Värdeförändring | +21,0 % | 28 835 | 77 179 | 63 % |
| Tillväxt i omsättning | +9,7 % | 28 397 | 87 570 | 68 % |
| Rörelsemarginal | 3,9 % | 50 102 | 87 488 | 43 % |
| Avkastning på eget kapital | 14,4 % | 42 700 | 87 590 | 51 % |
| Soliditet | 50,6 % | 37 714 | 87 388 | 57 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 214 tkr | 21 212 | 87 591 | 76 % |
| Rörelseresultat per anställd | 124 tkr | 40 138 | 87 591 | 54 % |
| Nettoomsättning | 25 714 tkr | 31 988 | 87 591 | 63 % |
| Rörelseresultat | 991 tkr | 40 689 | 87 591 | 54 % |
| Antal anställda | 8 | 41 038 | 87 591 | 53 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .