Aktiebolag Halmstad
CompRack AB
53 sökningar
Omsättning 2025
5 mkr
+803,2 %Rörelsemarginal
8,5 %
−1,1 p.e.Soliditet
37,5 %
−27,3 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-10 | 2024-10 | 2023-10 | 2022-10 | 2021-10 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 031 | 557 | 1 788 | 1 670 | 2 433 |
| Rörelseresultat | 430 | 54 | 77 | 63 | 246 |
| Årets resultat | 263 | 32 | 9 | 9 | 9 |
| Eget kapital | 710 | 447 | 415 | 406 | 396 |
| Balansomslutning | 2 134 | 690 | 1 018 | 1 376 | 1 762 |
| Anställda | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-10 | 2024-10 | 2023-10 | 2022-10 | 2021-10 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 031 | 557 | 1 788 | 1 670 | 2 433 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 32 | 115 |
| Övriga externa kostnader | 2 429 | 394 | 1 007 | 1 100 | 1 206 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 172 | −109 | −704 | −475 | −866 |
| Rörelseresultat | 430 | 54 | 77 | 63 | 246 |
| Ränteintäkter | 18 | 7 | 0 | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 447 | 61 | 77 | 63 | 246 |
| Bokslutsdispositioner | −114 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | 0 | −20 | −60 | −45 | −230 |
| Skatt | 71 | 9 | 7 | 8 | 7 |
| Årets resultat | 263 | 32 | 9 | 9 | 9 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-10 | 2024-10 | 2023-10 | 2022-10 | 2021-10 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 507 | 62 | 339 | 590 | 12 |
| Kassa och bank | 1 627 | 628 | 679 | 786 | 1 750 |
| Omsättningstillgångar | 2 134 | 690 | 1 018 | 1 376 | 1 762 |
| Summa tillgångar | 2 134 | 690 | 1 018 | 1 376 | 1 762 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 347 | 315 | 306 | 297 | 287 |
| Eget kapital | 710 | 447 | 415 | 406 | 396 |
| Justerat eget kapital | 801 | 447 | 415 | 406 | 396 |
| Obeskattade reserver | 114 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 310 | 243 | 603 | 970 | 1 366 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 134 | 690 | 1 018 | 1 376 | 1 762 |
| Ställda säkerheter | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte CompRack AB 5 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 2,8 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 8,5 procent — en god nivå — medan soliditeten på 37,5 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 803 procent. Sätet finns i Halmstad.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall utveckla, tillverka och sälja utrustning för vattenvägar inom kraftverksindustrin samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska därutöver även sälja tjänster inom industriteknik.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Lars Bårdén (f. 1964) Verkställande direktör
Styrelse
- Lars Bårdén (f. 1964) Styrelseledamot
- Birgitta Davidsson Bårdén (f. 1962) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Linda Sturesson (f. 1981) Revisor
- Fredrik Wihed (f. 1974) Revisorsuppleant
Koncern
| Moderbolag | L.Bårdén AB (556661-4862) |
|---|---|
| Koncernmoder | L.Bårdén AB (556661-4862) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2007-03-30 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning (SNI 46649) |
| Adress | Olofsdalsvägen 47A, 302 41, Halmstad Besök: Olofsdalsvägen 47 A, Halmstad |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-8186100 |