Aktiebolag Ale
Complett Håltagning i Nödinge AB
30 sökningar
1,5 mkr
+11,2 %-0,3 %
+11,8 p.e.20,6 %
+11,4 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 461 | 1 314 | 1 882 | 3 303 |
| Rörelseresultat | −4 | −158 | −130 | 387 |
| Årets resultat | −6 | −159 | −134 | 306 |
| Eget kapital | 33 | 38 | 197 | 331 |
| Balansomslutning | 160 | 414 | 463 | 621 |
| Anställda | 2 | 2 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 461 | 1 314 | 1 882 | 3 303 |
| Personalkostnader | 591 | 650 | 538 | 663 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 21 | 21 | 20 |
| Övriga externa kostnader | 390 | 482 | 504 | 403 |
| Övriga rörelseposter, netto | −484 | −319 | −949 | −1 830 |
| Rörelseresultat | −4 | −158 | −130 | 387 |
| Ränteintäkter | 0 | 2 | 0 | — |
| Räntekostnader | 2 | 2 | 4 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −6 | −159 | −134 | 386 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 80 |
| Årets resultat | −6 | −159 | −134 | 306 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 42 | 63 | 83 |
| Kortfristiga fordringar | 6 | 309 | 315 | 305 |
| Kassa och bank | 154 | 63 | 85 | 233 |
| Omsättningstillgångar | 160 | 372 | 400 | 538 |
| Summa tillgångar | 160 | 414 | 463 | 621 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 14 | 172 | 306 | 0 |
| Eget kapital | 33 | 38 | 197 | 331 |
| Justerat eget kapital | 33 | 38 | 197 | 331 |
| Långfristiga skulder | 70 | 58 | 106 | 60 |
| Kortfristiga skulder | 57 | 318 | 160 | 230 |
| Summa eget kapital och skulder | 160 | 414 | 463 | 621 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Complett Håltagning i Nödinge AB omsatte 1,5 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,9 miljoner kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -0,3 procent, och soliditeten var måttlig — 20,6 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 11 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Ale.
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva byggverksamhet med inriktning mot betonghåltagning samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Hampus Hänninen (f. 1993) Styrelseledamot
- Tony Lindskog (f. 1970) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-09-02 |
|---|---|
| Bransch | Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet (SNI 43999) |
| Adress | Åkerbergshage humlekärr, 461 96, Sjuntorp Besök: Humlekärr Åkerbergshage, Sjuntorp |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |