Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Coma Matservice AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Coma Matservice AB ökade omsättningen med 10 procent senaste året. Medianen bland branschens 5 659 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 9,9 procent, mot branschmedianens 5,6 procent.
Soliditeten ligger på 81,6 procent — branschens median är 49,0 procent.
Bolaget har 6 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Restaurangverksamhet
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 068 | 5 020 | 79 % | |
| Värdeförändring | +8,0 % | 2 904 | 4 910 | 41 % |
| Tillväxt i omsättning | +9,5 % | 1 495 | 5 659 | 74 % |
| Rörelsemarginal | 9,9 % | 1 816 | 5 656 | 68 % |
| Avkastning på eget kapital | 15,9 % | 3 243 | 5 659 | 43 % |
| Soliditet | 81,6 % | 450 | 5 646 | 92 % |
| Nettoomsättning per anställd | 962 tkr | 4 716 | 5 659 | 17 % |
| Rörelseresultat per anställd | 95 tkr | 2 381 | 5 659 | 58 % |
| Nettoomsättning | 5 772 tkr | 4 087 | 5 659 | 28 % |
| Rörelseresultat | 571 tkr | 2 544 | 5 659 | 55 % |
| Antal anställda | 6 | 2 898 | 5 659 | 49 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 11 965 | 21 790 | 45 % | |
| Värdeförändring | +8,0 % | 10 504 | 21 402 | 51 % |
| Tillväxt i omsättning | +9,5 % | 8 599 | 24 747 | 65 % |
| Rörelsemarginal | 9,9 % | 7 456 | 24 716 | 70 % |
| Avkastning på eget kapital | 15,9 % | 12 035 | 24 756 | 51 % |
| Soliditet | 81,6 % | 1 713 | 24 706 | 93 % |
| Nettoomsättning per anställd | 962 tkr | 21 630 | 24 757 | 13 % |
| Rörelseresultat per anställd | 95 tkr | 12 477 | 24 757 | 50 % |
| Nettoomsättning | 5 772 tkr | 21 583 | 24 757 | 13 % |
| Rörelseresultat | 571 tkr | 14 091 | 24 757 | 43 % |
| Antal anställda | 6 | 15 413 | 24 757 | 38 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 42 049 | 78 296 | 46 % | |
| Värdeförändring | +8,0 % | 39 024 | 77 179 | 49 % |
| Tillväxt i omsättning | +9,5 % | 28 774 | 87 570 | 67 % |
| Rörelsemarginal | 9,9 % | 26 479 | 87 488 | 70 % |
| Avkastning på eget kapital | 15,9 % | 40 336 | 87 590 | 54 % |
| Soliditet | 81,6 % | 5 714 | 87 388 | 93 % |
| Nettoomsättning per anställd | 962 tkr | 78 316 | 87 591 | 11 % |
| Rörelseresultat per anställd | 95 tkr | 45 546 | 87 591 | 48 % |
| Nettoomsättning | 5 772 tkr | 75 435 | 87 591 | 14 % |
| Rörelseresultat | 571 tkr | 50 203 | 87 591 | 43 % |
| Antal anställda | 6 | 51 173 | 87 591 | 42 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .