Aktiebolag Stockholm
Colora Måleri & Byggnads Aktiebolag
107 sökningar
Omsättning 2025
0 tkr
−100,0 %Rörelsemarginal
–
Soliditet
84,4 %
−1,6 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 371 | 1 002 | 1 502 | 883 | 1 814 | 3 348 |
| Rörelseresultat | −249 | −191 | 837 | 52 | −194 | 28 | 795 |
| Årets resultat | −248 | −178 | 775 | 37 | −97 | 78 | 496 |
| Eget kapital | 385 | 633 | 1 010 | 235 | 198 | 294 | 616 |
| Balansomslutning | 456 | 736 | 1 122 | 1 466 | 1 387 | 1 982 | 1 934 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 371 | 1 002 | 1 502 | 883 | 1 814 | 3 348 |
| Personalkostnader | 51 | 101 | 0 | 290 | 391 | 556 | 598 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 5 | 19 | 19 | 28 | 37 |
| Övriga externa kostnader | 215 | 296 | 408 | 346 | 302 | 359 | 424 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −165 | 248 | −795 | −365 | −843 | −1 494 |
| Rörelseresultat | −249 | −191 | 837 | 52 | −194 | 28 | 795 |
| Ränteintäkter | 2 | 14 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 3 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −248 | −178 | 775 | 51 | −197 | 25 | 793 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 120 | −100 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 14 | 0 | 66 | 198 |
| Årets resultat | −248 | −178 | 775 | 37 | −97 | 78 | 496 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 781 | 800 | 772 | 692 |
| Kortfristiga fordringar | 23 | 82 | 885 | 172 | 171 | 657 | 367 |
| Kassa och bank | 433 | 654 | 237 | 513 | 416 | 554 | 876 |
| Omsättningstillgångar | 456 | 736 | 1 122 | 685 | 587 | 1 211 | 1 243 |
| Summa tillgångar | 456 | 736 | 1 122 | 1 466 | 1 387 | 1 982 | 1 934 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 513 | 691 | 115 | 78 | 175 | 96 | 0 |
| Eget kapital | 385 | 633 | 1 010 | 235 | 198 | 294 | 616 |
| Justerat eget kapital | 385 | 633 | 1 010 | 235 | 198 | 373 | 791 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 220 |
| Avsättningar | 0 | 0 | 0 | 964 | 964 | 906 | 772 |
| Kortfristiga skulder | 71 | 103 | 112 | 267 | 225 | 682 | 326 |
| Summa eget kapital och skulder | 456 | 736 | 1 122 | 1 466 | 1 387 | 1 982 | 1 934 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 705 | 782 | 795 | 665 |
Verksamhet
Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 100 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall har till föremål för sin verksamhet att bedriva byggnadsentreprenader samt måleri- snickeriverksamhet. Bolaget skall även bedriva reparation och handel med fritidsbåtar, samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även köpa, sälja, äga och förvalta fast egendom.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Stefan Sic (f. 1960) Verkställande direktör
Styrelse
- Stefan Sic (f. 1960) Styrelseledamot
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1990-03-14 |
|---|---|
| Bransch | Måleriarbeten (SNI 43341) |
| Adress | Sysslomansgången 12, 602 11, Norrköping Besök: Sysslomansgången 12, Norrköping |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-320666 |