Aktiebolag Göteborg
CoLaMaNo AB
95 sökningar
Omsättning 2025
3,3 mkr
−11,7 %Rörelsemarginal
45,9 %
−5,9 p.e.Soliditet
3,5 %
−0,7 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 319 | 3 760 | 3 760 | 3 210 | 2 724 | 2 406 | 600 | 864 |
| Rörelseresultat | 1 525 | 1 951 | 1 853 | 1 302 | 947 | 585 | −851 | 437 |
| Årets resultat | 753 | 888 | −159 | −43 | 54 | 100 | −49 | 87 |
| Eget kapital | 879 | 1 126 | 238 | 397 | 441 | 387 | 286 | 335 |
| Balansomslutning | 25 119 | 26 690 | 28 341 | 30 052 | 31 480 | 32 410 | 34 147 | 8 814 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 319 | 3 760 | 3 760 | 3 210 | 2 724 | 2 406 | 600 | 864 |
| Av- och nedskrivningar | 1 582 | 1 582 | 1 736 | 1 736 | 1 613 | 1 613 | 731 | 245 |
| Övriga externa kostnader | 212 | 227 | 171 | 172 | 164 | 208 | 721 | 183 |
| Rörelseresultat | 1 525 | 1 951 | 1 853 | 1 302 | 947 | 585 | −851 | 437 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 772 | 1 076 | 1 147 | 735 | 627 | 658 | 560 | 133 |
| Resultat efter finansiella poster | 754 | 875 | 706 | 568 | 320 | −73 | −1 412 | 304 |
| Bokslutsdispositioner | 250 | 300 | −850 | −865 | −745 | −1 740 | 393 | −130 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 300 | 550 | 2 000 | 1 020 | 0 |
| Skatt | 252 | 287 | 15 | 46 | 71 | 87 | 50 | 87 |
| Årets resultat | 753 | 888 | −159 | −43 | 54 | 100 | −49 | 87 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 25 105 | 26 686 | 28 268 | 30 003 | 30 513 | 32 126 | 33 739 | 8 341 |
| Kortfristiga fordringar | 7 | 0 | 73 | 16 | 0 | 4 | 166 | 26 |
| Kassa och bank | 7 | 4 | 0 | 33 | 967 | 281 | 243 | 448 |
| Omsättningstillgångar | 15 | 4 | 73 | 49 | 967 | 285 | 409 | 473 |
| Summa tillgångar | 25 119 | 26 690 | 28 341 | 30 052 | 31 480 | 32 410 | 34 147 | 8 814 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 76 | 188 | 347 | 390 | 337 | 237 | 285 | 198 |
| Eget kapital | 879 | 1 126 | 238 | 397 | 441 | 387 | 286 | 335 |
| Justerat eget kapital | 3 777 | 4 223 | 3 573 | 3 057 | 2 414 | 1 769 | 286 | 647 |
| Obeskattade reserver | 3 650 | 3 900 | 4 200 | 3 350 | 2 485 | 1 740 | 0 | 393 |
| Långfristiga skulder | 17 941 | 18 481 | 20 906 | 23 854 | 23 979 | 25 728 | 30 979 | 5 644 |
| Kortfristiga skulder | 2 649 | 3 183 | 2 997 | 2 451 | 4 576 | 4 555 | 2 882 | 2 442 |
| Summa eget kapital och skulder | 25 119 | 26 690 | 28 341 | 30 052 | 31 480 | 32 410 | 34 147 | 8 814 |
| Ställda säkerheter | 23 916 | 23 916 | 23 916 | 23 916 | 23 916 | 23 916 | 23 916 | 6 670 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 17 127 granskade bolag ligger CoLaMaNo AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 3,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 45,9 procent, och soliditeten var låg — 3,5 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 12 procent. Sätet finns i Göteborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska äga och förvalta fastigheter för uthyrning.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Stefan Mattsson (f. 1970) Ordförande, Styrelseledamot
- Niklas Dalén (f. 1981) Styrelseledamot
- Emilia Dalén (f. 1981) Styrelsesuppleant
- Terese Svensson (f. 1976) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Carina Fridberg (f. 1981) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-04-23 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202) |
| Adress | Metallvägen 10, 435 33, Mölnlycke Besök: Metallvägen 10, Mölnlycke |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |