Aktiebolag Ystad
Coffee Attractions AB
241 sökningar
Omsättning 2025
14,2 mkr
+2,6 %Rörelsemarginal
12,3 %
−4,2 p.e.Soliditet
42,4 %
−25,8 p.e.Anställda
5
−16,7 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 14 224 | 13 870 | 10 116 | 8 770 | 5 836 |
| Rörelseresultat | 1 747 | 2 281 | 443 | −320 | 953 |
| Årets resultat | 1 422 | 1 355 | 141 | 31 | 589 |
| Eget kapital | 2 537 | 3 516 | 2 160 | 2 019 | 2 558 |
| Balansomslutning | 7 702 | 6 220 | 4 234 | 4 035 | 3 827 |
| Anställda | 5 | 6 | 9 | 8 | 6 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 14 224 | 13 870 | 10 116 | 8 770 | 5 836 |
| Personalkostnader | 4 352 | 4 650 | 3 858 | 3 415 | 1 852 |
| Av- och nedskrivningar | 261 | 230 | 270 | 247 | 181 |
| Övriga externa kostnader | 4 059 | 3 810 | 2 656 | 2 917 | 1 144 |
| Övriga rörelseposter, netto | −3 805 | −2 899 | −2 889 | −2 511 | −1 706 |
| Rörelseresultat | 1 747 | 2 281 | 443 | −320 | 953 |
| Ränteintäkter | 126 | 5 | 17 | — | — |
| Räntekostnader | 68 | 3 | 13 | 13 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 805 | 2 283 | 446 | −319 | 951 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −570 | 293 | 0 | −208 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | −559 | 350 | 0 |
| Skatt | 383 | 358 | 39 | 0 | 154 |
| Årets resultat | 1 422 | 1 355 | 141 | 31 | 589 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 788 | 560 | 498 | 734 | 611 |
| Varulager | 247 | 177 | 224 | 257 | 96 |
| Kortfristiga fordringar | 4 232 | 4 680 | 2 075 | 2 575 | 1 106 |
| Kassa och bank | 2 435 | 803 | 1 437 | 469 | 2 014 |
| Omsättningstillgångar | 6 914 | 5 660 | 3 737 | 3 301 | 3 216 |
| Summa tillgångar | 7 702 | 6 220 | 4 234 | 4 035 | 3 827 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 065 | 2 110 | 1 969 | 1 938 | 1 919 |
| Eget kapital | 2 537 | 3 516 | 2 160 | 2 019 | 2 558 |
| Justerat eget kapital | 3 267 | 4 246 | 2 437 | 2 529 | 3 068 |
| Obeskattade reserver | 919 | 919 | 349 | 642 | 642 |
| Kortfristiga skulder | 4 246 | 1 785 | 1 725 | 1 374 | 627 |
| Summa eget kapital och skulder | 7 702 | 6 220 | 4 234 | 4 035 | 3 827 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Coffee Attractions AB 14,2 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 3 miljoner kronor. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 12,3 procent, och soliditeten var god — 42,4 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 3 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 5 personer, med säte i Ystad.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är som franchisetagare bedriva catering och dryckesförsäljning med fokus på kaffe, samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Fredrik Janson (f. 1963) Ordförande, Styrelseledamot
- Sebastian Ryberg Fogarolli (f. 1980) Styrelseledamot
- Cristina Ryberg Fogarolli (f. 1981) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Anton Jaha (f. 1996) Extern VD
- Malin Lundqvist (f. 1990) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Fogarolli Holding AB (556843-8336) |
|---|---|
| Koncernmoder | Sopramonte Invest AB (559492-5033) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-03-01 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Industrigatan 14, 271 39, Ystad Besök: Industrigatan 14, Ystad |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |