Aktiebolag Västerås
CMK Fastigheter AB
96 sökningar
Omsättning 2025
1 mkr
−6,6 %Rörelsemarginal
46,1 %
+9,7 p.e.Soliditet
4,8 %
+3,4 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 034 | 1 107 | 1 049 | 962 | 868 | 785 | 704 | 635 |
| Rörelseresultat | 477 | 403 | 465 | 425 | 44 | 227 | 216 | 116 |
| Årets resultat | 188 | −79 | −28 | 143 | −113 | 60 | 86 | 6 |
| Eget kapital | 332 | 169 | 248 | 276 | 133 | 246 | 186 | 100 |
| Balansomslutning | 6 926 | 11 884 | 12 098 | 12 335 | 12 255 | 12 408 | 6 833 | 6 860 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 034 | 1 107 | 1 049 | 962 | 868 | 785 | 704 | 635 |
| Personalkostnader | 23 | 52 | 19 | 31 | 23 | 28 | 9 | 18 |
| Av- och nedskrivningar | 112 | 123 | 139 | 139 | 139 | 139 | 128 | 112 |
| Övriga externa kostnader | 422 | 528 | 434 | 365 | 657 | 383 | 351 | 390 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | 8 | — | −5 | −8 | — | — |
| Rörelseresultat | 477 | 403 | 465 | 425 | 44 | 227 | 216 | 116 |
| Ränteintäkter | 16 | 1 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 264 | 483 | 507 | 260 | 158 | 154 | 130 | 109 |
| Resultat efter finansiella poster | 229 | −79 | −41 | 165 | −113 | 73 | 86 | 6 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 13 | −13 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 41 | 0 | 0 | 8 | 0 | 13 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 188 | −79 | −28 | 143 | −113 | 60 | 86 | 6 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 5 968 | 11 780 | 11 903 | 12 042 | 12 080 | 12 219 | 6 705 | 6 752 |
| Kortfristiga fordringar | 45 | 68 | 103 | 46 | 40 | 16 | 34 | 27 |
| Kassa och bank | 913 | 36 | 92 | 247 | 135 | 173 | 94 | 81 |
| Omsättningstillgångar | 957 | 103 | 196 | 293 | 174 | 189 | 127 | 108 |
| Summa tillgångar | 6 926 | 11 884 | 12 098 | 12 335 | 12 255 | 12 408 | 6 833 | 6 860 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 94 | 198 | 226 | 83 | 196 | 136 | 50 | 44 |
| Eget kapital | 332 | 169 | 248 | 276 | 133 | 246 | 186 | 100 |
| Justerat eget kapital | 332 | 169 | 248 | 286 | 133 | 246 | 186 | 100 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 13 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 61 | 11 489 | 11 572 | 11 589 | 11 895 | 11 889 | 6 420 | 6 540 |
| Kortfristiga skulder | 6 533 | 226 | 278 | 457 | 227 | 273 | 227 | 220 |
| Summa eget kapital och skulder | 6 926 | 11 884 | 12 098 | 12 335 | 12 255 | 12 408 | 6 833 | 6 860 |
| Ställda säkerheter | 6 500 | 6 500 | 6 500 | 6 500 | 6 500 | 6 500 | 4 800 | 4 800 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 100 | 100 | 100 | 0 | 0 | 150 | 150 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 22 046 granskade bolag ligger CMK Fastigheter AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 46,1 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 4,8 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 7 procent. Bolaget hör hemma i Västerås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall köpa, sälja och förvalta fast egendom och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Sven Berg (f. 1957) Verkställande direktör
Styrelse
- Sven Berg (f. 1957) Styrelseledamot
- Paul Rönnberg (f. 1968) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-12-22 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201) |
| Adress | Målhammar 1, 725 98, Västerås Besök: Målhammar 1, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Ej registrerad |