Aktiebolag Kungälv
CMA Installation AB
25 sökningar
1 mkr
+12,5 %12,9 %
+4,9 p.e.25,3 %
−1,7 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 016 | 903 | 978 | 735 |
| Rörelseresultat | 131 | 72 | 176 | 263 |
| Årets resultat | 103 | 63 | 104 | 156 |
| Eget kapital | 152 | 149 | 186 | 181 |
| Balansomslutning | 600 | 551 | 621 | 508 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 016 | 903 | 978 | 735 |
| Personalkostnader | 744 | 740 | 694 | 357 |
| Övriga externa kostnader | 116 | 71 | 110 | 115 |
| Övriga rörelseposter, netto | −25 | −20 | — | — |
| Rörelseresultat | 131 | 72 | 176 | 263 |
| Ränteintäkter | 0 | 7 | 1 | — |
| Resultat efter finansiella poster | 131 | 80 | 176 | 263 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | −44 | −66 |
| Skatt | 28 | 17 | 28 | 41 |
| Årets resultat | 103 | 63 | 104 | 156 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 | 2 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 188 | 120 | 195 | 111 |
| Kassa och bank | 410 | 429 | 426 | 397 |
| Omsättningstillgångar | 598 | 549 | 621 | 508 |
| Summa tillgångar | 600 | 551 | 621 | 508 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 24 | 61 | 57 | 0 |
| Eget kapital | 152 | 149 | 186 | 181 |
| Justerat eget kapital | 239 | 236 | 273 | 233 |
| Obeskattade reserver | 110 | 110 | 110 | 66 |
| Kortfristiga skulder | 338 | 292 | 325 | 261 |
| Summa eget kapital och skulder | 600 | 551 | 621 | 508 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 8 331 granskade bolag ligger CMA Installation AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 12,9 procent — en god nivå — medan soliditeten på 25,3 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 13 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Kungälv.
Vi kommer att arbeta med installation, produktion, data, telefoni och snickeri i konferensrum, hörsalar, biografer, bilar, båtar, hus, sjukhus samt idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Claes Michael Andersson (f. 1981) Styrelseledamot
- Kerstin Brodin (f. 1957) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-04-21 |
|---|---|
| Bransch | Elinstallationer (SNI 43210) |
| Adress | Vävra 530, 442 95, Hålta Besök: Vävra 530, Hålta |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |