Aktiebolag Järfälla
CM Autoteknik AB
85 sökningar
Omsättning 2026
11 mkr
+4,1 %Rörelsemarginal
19,0 %
+2,7 p.e.Soliditet
49,6 %
+5,4 p.e.Anställda
5
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026-05 | 2025-05 | 2024-05 | 2023-05 | 2022-05 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 10 983 | 10 550 | 9 970 | 7 255 | 6 374 |
| Rörelseresultat | 2 089 | 1 725 | 1 836 | 1 573 | 997 |
| Årets resultat | 1 668 | 892 | 942 | 848 | 535 |
| Eget kapital | 4 637 | 3 469 | 3 077 | 2 635 | 1 787 |
| Balansomslutning | 11 565 | 10 649 | 10 354 | 9 584 | 8 745 |
| Anställda | 5 | 5 | 4 | 4 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-05 | 2025-05 | 2024-05 | 2023-05 | 2022-05 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 983 | 10 550 | 9 970 | 7 255 | 6 374 |
| Personalkostnader | 3 205 | 2 864 | 2 509 | 2 285 | 1 817 |
| Av- och nedskrivningar | 99 | 126 | 42 | 42 | 47 |
| Övriga externa kostnader | 1 250 | 1 142 | 1 238 | 1 069 | 771 |
| Övriga rörelseposter, netto | −4 340 | −4 693 | −4 345 | −2 286 | −2 742 |
| Rörelseresultat | 2 089 | 1 725 | 1 836 | 1 573 | 997 |
| Ränteintäkter | 10 | 17 | 11 | — | — |
| Räntekostnader | 164 | 229 | 305 | 223 | 88 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 935 | 1 513 | 1 541 | 1 350 | 909 |
| Bokslutsdispositioner | 180 | −380 | −347 | −281 | −230 |
| Skatt | 447 | 241 | 252 | 221 | 144 |
| Årets resultat | 1 668 | 892 | 942 | 848 | 535 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-05 | 2025-05 | 2024-05 | 2023-05 | 2022-05 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 7 734 | 7 983 | 7 826 | 7 644 | 7 643 |
| Kortfristiga fordringar | 755 | 587 | 809 | 662 | 436 |
| Kassa och bank | 3 076 | 2 079 | 1 719 | 1 278 | 666 |
| Omsättningstillgångar | 3 831 | 2 665 | 2 528 | 1 941 | 1 102 |
| Summa tillgångar | 11 565 | 10 649 | 10 354 | 9 584 | 8 745 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 2 919 | 2 527 | 2 085 | 1 737 | 1 202 |
| Eget kapital | 4 637 | 3 469 | 3 077 | 2 635 | 1 787 |
| Justerat eget kapital | 5 734 | 4 708 | 4 015 | 3 297 | 2 226 |
| Obeskattade reserver | 1 381 | 1 561 | 1 181 | 834 | 553 |
| Långfristiga skulder | 3 902 | 4 215 | 4 527 | 4 839 | 5 152 |
| Kortfristiga skulder | 1 645 | 1 404 | 1 569 | 1 276 | 1 253 |
| Summa eget kapital och skulder | 11 565 | 10 649 | 10 354 | 9 584 | 8 745 |
| Ställda säkerheter | 0 | 8 050 | 8 050 | 8 050 | 8 050 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2026 omsatte CM Autoteknik AB 11 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 2,1 miljoner kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 19,0 procent, och soliditeten var god — 49,6 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 4 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 5 personer, med säte i Järfälla.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Personbilservice och reparation.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Christian Melin (f. 1971) Verkställande direktör
Styrelse
- Christian Melin (f. 1971) Ordförande, Styrelseledamot
- Marcus Ramquist (f. 1983) Styrelseledamot
- Roland Melin (f. 1945) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Marcus Ramquist (f. 1983) Vice VD
- Robert Malmer (f. 1972) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-06-03 |
|---|---|
| Bransch | Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311) |
| Adress | Skarprättarvägen 7 LOKAL NR7, 176 77, Järfälla Besök: Skarprättarvägen 7 Lokal Nr7, Järfälla |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |