Aktiebolag Partille
CLU Consulting AB
22 sökningar
1,8 mkr
−2,2 %43,3 %
−6,6 p.e.53,0 %
+3,6 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 835 | 1 876 | 1 721 | 1 688 | 1 098 |
| Rörelseresultat | 794 | 936 | 792 | 802 | 852 |
| Årets resultat | 492 | 561 | 466 | 481 | 517 |
| Eget kapital | 1 454 | 1 273 | 1 022 | 835 | 542 |
| Balansomslutning | 2 745 | 2 577 | 1 934 | 1 690 | 1 097 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-03 | 2025-03 | 2024-03 | 2023-03 | 2022-03* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 835 | 1 876 | 1 721 | 1 688 | 1 098 |
| Personalkostnader | 821 | 864 | 849 | 841 | 192 |
| Övriga externa kostnader | 219 | 77 | 81 | 45 | 54 |
| Rörelseresultat | 794 | 936 | 792 | 802 | 852 |
| Ränteintäkter | 23 | 17 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 818 | 951 | 791 | 813 | 852 |
| Bokslutsdispositioner | −201 | −240 | −200 | −205 | −200 |
| Skatt | 125 | 150 | 125 | 127 | 135 |
| Årets resultat | 492 | 561 | 466 | 481 | 517 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-03 | 2025-03 | 2024-03 | 2023-03 | 2022-03* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 257 | 257 | 146 | 146 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 534 | 586 | 367 | 417 | 445 |
| Kassa och bank | 1 954 | 1 734 | 1 421 | 1 127 | 652 |
| Omsättningstillgångar | 2 488 | 2 320 | 1 788 | 1 544 | 1 097 |
| Summa tillgångar | 2 745 | 2 577 | 1 934 | 1 690 | 1 097 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 937 | 687 | 531 | 329 | 0 |
| Eget kapital | 1 454 | 1 273 | 1 022 | 835 | 542 |
| Justerat eget kapital | 2 285 | 1 944 | 1 502 | 1 157 | 701 |
| Obeskattade reserver | 1 046 | 845 | 605 | 405 | 200 |
| Kortfristiga skulder | 245 | 459 | 307 | 450 | 355 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 745 | 2 577 | 1 934 | 1 690 | 1 097 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 19 615 granskade bolag ligger CLU Consulting AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 1,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2026. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 43,3 procent, och soliditeten var hög — 53,0 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 2 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Partille.
Företaget skall bedriva konsultverksamhet företrädesvis inom IT, samt utveckla mjukvaruprodukter, äga och förvalta värdepapper och utöva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Claes Lundqvist (f. 1971) Styrelseledamot
- Viktoria Lundqvist (f. 1973) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-07-15 |
|---|---|
| Bransch | Dataprogrammering (SNI 62100) |
| Adress | Morkullesträcket 81, 433 49, Partille Besök: Morkullesträcket 81, Partille |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |