Aktiebolag Göteborg
CLTM Group AB
Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
30 sökningar
8 mkr
+24,2 %-3,7 %
−9,3 p.e.3,0 %
−10,3 p.e.4
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 8 030 | 6 463 | 1 920 |
| Rörelseresultat | −300 | 360 | −798 |
| Årets resultat | −303 | 358 | −799 |
| Eget kapital | 81 | 385 | 26 |
| Balansomslutning | 2 721 | 2 892 | 2 084 |
| Anställda | 4 | 4 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 030 | 6 463 | 1 920 |
| Personalkostnader | 2 527 | 1 724 | 754 |
| Av- och nedskrivningar | 71 | 71 | 41 |
| Övriga externa kostnader | 2 029 | 1 736 | 900 |
| Övriga rörelseposter, netto | −3 703 | −2 572 | −1 023 |
| Rörelseresultat | −300 | 360 | −798 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 0 |
| Räntekostnader | 4 | 2 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −303 | 358 | −799 |
| Årets resultat | −303 | 358 | −799 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 980 | 1 038 | 1 109 |
| Varulager | 163 | 228 | 157 |
| Kortfristiga fordringar | 944 | 1 076 | 638 |
| Kassa och bank | 634 | 550 | 180 |
| Omsättningstillgångar | 1 741 | 1 853 | 975 |
| Summa tillgångar | 2 721 | 2 892 | 2 084 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 359 | 2 | 0 |
| Eget kapital | 81 | 385 | 26 |
| Justerat eget kapital | 81 | 385 | 26 |
| Kortfristiga skulder | 2 640 | 2 507 | 2 058 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 721 | 2 892 | 2 084 |
| Ansvarsförbindelser | 800 | 800 | 800 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 984 granskade bolag ligger CLTM Group AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -3,7 procent, och soliditeten var låg — 3,0 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 24 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 4 personer, med säte i Göteborg.
Bolaget skall bedriva estetisk hudvård och medicin, hudvårdsbehandlingar, föreläsningar och försäljning av produkter inom hudvård samt handel med värdepapper och fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Mona Heed (f. 1981) Ordförande, Styrelseledamot
- Robin Asmar (f. 1974) Styrelseledamot
- Hanna Davidsson (f. 1992) Styrelsesuppleant
- Anders Sandquist (f. 1953) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-11-24 |
|---|---|
| Adress | Lilla nygatan 2C, 411 09, Göteborg Besök: Lilla Nygatan 2 C, Göteborg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |