Aktiebolag Göteborg 121 sökningar
Cloud Club AB
Övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet
196 tkr
+10,1 %39,3 %
+2,8 p.e.31,0 %
−53,7 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 196 | 178 | 241 | 330 | 267 | 267 | 631 | 682 |
| Rörelseresultat | 77 | 65 | 110 | 194 | 186 | 9 | 190 | 334 |
| Årets resultat | 64 | 222 | 81 | 98 | 176 | 7 | 167 | 197 |
| Eget kapital | 188 | 564 | 472 | 471 | 403 | 226 | 370 | 323 |
| Balansomslutning | 607 | 666 | 745 | 709 | 668 | 512 | 867 | 636 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 196 | 178 | 241 | 330 | 267 | 267 | 631 | 682 |
| Personalkostnader | 16 | 27 | 28 | 22 | 15 | 49 | 254 | 219 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 4 | 4 | 4 |
| Övriga externa kostnader | 78 | 57 | 61 | 76 | 47 | 57 | 139 | 106 |
| Övriga rörelseposter, netto | −25 | −29 | −42 | −38 | −18 | −148 | −44 | −19 |
| Rörelseresultat | 77 | 65 | 110 | 194 | 186 | 9 | 190 | 334 |
| Ränteintäkter | 7 | 12 | 2 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 84 | 77 | 112 | 192 | 187 | 9 | 190 | 334 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 207 | −6 | −49 | 19 | 0 | 24 | −80 |
| Skatt | 20 | 63 | 24 | 46 | 30 | 2 | 47 | 56 |
| Årets resultat | 64 | 222 | 81 | 98 | 176 | 7 | 167 | 197 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 4 | 8 |
| Varulager | 50 | 48 | 48 | 50 | 48 | 24 | 26 | 27 |
| Kortfristiga fordringar | 9 | 7 | 25 | 81 | 109 | 195 | 334 | 315 |
| Kassa och bank | 392 | 491 | 588 | 532 | 499 | 251 | 462 | 246 |
| Omsättningstillgångar | 607 | 665 | 745 | 709 | 668 | 512 | 863 | 629 |
| Summa tillgångar | 607 | 666 | 745 | 709 | 668 | 512 | 867 | 636 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 4 | 222 | 271 | 253 | 107 | 99 | 83 | 6 |
| Eget kapital | 188 | 564 | 472 | 471 | 403 | 226 | 370 | 323 |
| Justerat eget kapital | 188 | 564 | 636 | 631 | 524 | 362 | 506 | 478 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 207 | 201 | 152 | 171 | 171 | 195 |
| Kortfristiga skulder | 419 | 102 | 66 | 37 | 113 | 115 | 326 | 118 |
| Summa eget kapital och skulder | 607 | 666 | 745 | 709 | 668 | 512 | 867 | 636 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 422 granskade bolag ligger Cloud Club AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 196 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 39,3 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 31,0 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 10 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Göteborg.
Aktiebolaget ska bedriva konsultation och grafisk produktion inom marknadsföring och marknadskommunikation, bedriva konsultation och handel inom trädgårdsbranschen och därtill närliggande områden samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Camilla Danielsson (f. 1968) Styrelseledamot
- Cecilia Haeger (f. 1971) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2002-01-25 |
|---|---|
| Adress | Askims Jordhyttebacke 4, 436 45, Askim Besök: Askims Jordhyttebacke 4, Askim |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-9855033 |