Aktiebolag Hudiksvall
Clean Environment Sweden AB
47 sökningar
12 mkr
+2,9 %12,6 %
+8,4 p.e.33,8 %
+23,9 p.e.27
+12,5 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 12 036 | 11 696 | 8 692 | 5 526 | 1 989 | 605 | 201 |
| Rörelseresultat | 1 512 | 488 | 351 | 1 020 | −33 | 75 | 2 |
| Årets resultat | 1 354 | 203 | 271 | 799 | −15 | 44 | 1 |
| Eget kapital | 1 544 | 353 | 550 | 879 | 79 | 94 | 51 |
| Balansomslutning | 4 568 | 3 573 | 2 934 | 2 362 | 761 | 359 | 186 |
| Anställda | 27 | 24 | 22 | 7 | 4 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 12 036 | 11 696 | 8 692 | 5 526 | 1 989 | 605 | 201 |
| Personalkostnader | 8 698 | 8 501 | 6 611 | 3 619 | 1 571 | 339 | 125 |
| Av- och nedskrivningar | 102 | 84 | 27 | 9 | 1 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 448 | 2 323 | 1 841 | 907 | 458 | 191 | 75 |
| Övriga rörelseposter, netto | −276 | −300 | 138 | 29 | — | — | — |
| Rörelseresultat | 1 512 | 488 | 351 | 1 020 | −33 | 75 | 2 |
| Ränteintäkter | 15 | 12 | 7 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 2 | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 525 | 495 | 359 | 1 020 | −33 | 75 | 2 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −39 | 0 | −7 | 19 | −19 | 0 |
| Skatt | 170 | 252 | 88 | 213 | 1 | 12 | 1 |
| Årets resultat | 1 354 | 203 | 271 | 799 | −15 | 44 | 1 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 285 | 386 | 333 | 34 | 43 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 1 919 | 2 157 | 1 847 | 1 116 | 471 | 195 | 65 |
| Kassa och bank | 2 364 | 1 030 | 754 | 1 212 | 247 | 165 | 121 |
| Omsättningstillgångar | 4 283 | 3 187 | 2 601 | 2 328 | 718 | 359 | 186 |
| Summa tillgångar | 4 568 | 3 573 | 2 934 | 2 362 | 761 | 359 | 186 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 103 | 100 | 229 | 30 | 44 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 1 544 | 353 | 550 | 879 | 79 | 94 | 51 |
| Justerat eget kapital | 1 581 | 390 | 556 | 885 | 79 | 109 | 51 |
| Obeskattade reserver | 47 | 47 | 7 | 7 | 0 | 19 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Kortfristiga skulder | 3 014 | 3 173 | 2 377 | 1 376 | 582 | 146 | 35 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 568 | 3 573 | 2 934 | 2 362 | 761 | 359 | 186 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 4 183 granskade bolag ligger Clean Environment Sweden AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 12 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 12,6 procent, och soliditeten var god — 33,8 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 3 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 27 personer, med säte i Hudiksvall.
Bolaget ska sälja tjänster inom det städ-tekniska området samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Marlene Nordlund (f. 1973) Ordförande, Styrelseledamot
- Camilla Holmstedt (f. 1974) Styrelseledamot
- Tuva Essvik (f. 2001) Styrelsesuppleant
- Susanne Lundholm (f. 1982) Revisor
Koncern
| Moderbolag | ENT Holding AB (559530-5847) |
|---|---|
| Koncernmoder | ENT Holding AB (559530-5847) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-03-05 |
|---|---|
| Bransch | Lokalvård (SNI 81210) |
| Adress | Box 1173, 824 14, Hudiksvall Besök: Box 1173, Hudiksvall |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |