Aktiebolag Lomma
Claris AB
192 sökningar
Omsättning 2025
2 mkr
+0,4 %Rörelsemarginal
35,0 %
−6,6 p.e.Soliditet
22,0 %
−1,1 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 012 | 2 003 | 1 845 | 1 781 | 1 781 |
| Rörelseresultat | 704 | 834 | 818 | 365 | 776 |
| Årets resultat | 554 | 663 | 554 | 189 | 541 |
| Eget kapital | 5 339 | 5 785 | 5 122 | 4 568 | 4 379 |
| Balansomslutning | 24 237 | 24 973 | 25 345 | 25 754 | 26 175 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 012 | 2 003 | 1 845 | 1 781 | 1 781 |
| Av- och nedskrivningar | 755 | 723 | 680 | 793 | 539 |
| Övriga externa kostnader | 553 | 446 | 551 | 622 | 466 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | 204 | — | — |
| Rörelseresultat | 704 | 834 | 818 | 365 | 776 |
| Ränteintäkter | 1 | 4 | 6 | — | — |
| Räntekostnader | 6 | 2 | 126 | 138 | 94 |
| Resultat efter finansiella poster | 700 | 836 | 698 | 227 | 681 |
| Skatt | 145 | 173 | 144 | 38 | 141 |
| Årets resultat | 554 | 663 | 554 | 189 | 541 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 23 667 | 24 271 | 24 606 | 25 266 | 26 060 |
| Kortfristiga fordringar | 26 | 244 | 96 | 229 | 98 |
| Kassa och bank | 544 | 458 | 643 | 259 | 17 |
| Omsättningstillgångar | 571 | 702 | 739 | 488 | 115 |
| Summa tillgångar | 24 237 | 24 973 | 25 345 | 25 754 | 26 175 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 4 685 | 5 022 | 4 468 | 4 279 | 3 738 |
| Eget kapital | 5 339 | 5 785 | 5 122 | 4 568 | 4 379 |
| Justerat eget kapital | 5 339 | 5 785 | 5 122 | 4 568 | 4 379 |
| Långfristiga skulder | 17 630 | 18 577 | 19 622 | 20 555 | 21 045 |
| Kortfristiga skulder | 1 268 | 611 | 601 | 631 | 751 |
| Summa eget kapital och skulder | 24 237 | 24 973 | 25 345 | 25 754 | 26 175 |
| Ställda säkerheter | 4 200 | 4 200 | 4 200 | 4 200 | 4 200 |
| Ansvarsförbindelser | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 |
Verksamhet
Claris AB omsatte 2 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,1 miljoner kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 35,0 procent, och soliditeten var måttlig — 22,0 procent. Sätet finns i Lomma.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall förvalta fastigheter och värdehandlingar ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Olof Clarholm (f. 1950) Ordförande, Styrelseledamot
- Berit Clarholm (f. 1951) Styrelseledamot
- Anna Clarholm (f. 1980) Styrelsesuppleant
- Frida Clarholm (f. 1977) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | Borgeby Holding AB (559085-5127) |
|---|---|
| Koncernmoder | Borgeby Holding AB (559085-5127) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2004-07-01 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202) |
| Adress | Norra Västkustvägen 82 d, 237 41, Bjärred Besök: Norra Västkustvägen 82 D, Bjärred |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |