Aktiebolag Stockholm
Clarendon Fastigheter AB
79 sökningar
Omsättning 2025
2,4 mkr
−19,9 %Rörelsemarginal
-0,0 %
−0,4 p.e.Soliditet
7,5 %
−5,7 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 354 | 2 938 | 2 557 | 7 156 | 8 240 | 11 808 | 10 134 | 7 940 |
| Rörelseresultat | −1 | 10 | 12 | −26 | 34 | 445 | −172 | 16 |
| Årets resultat | 1 | 3 | 5 | −31 | 15 | 440 | −173 | 16 |
| Eget kapital | 33 | 33 | 30 | 475 | 505 | 491 | 51 | 224 |
| Balansomslutning | 442 | 250 | 195 | 1 038 | 1 468 | 3 135 | 1 304 | 932 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 354 | 2 938 | 2 557 | 7 156 | 8 240 | 11 808 | 10 134 | 7 940 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 6 | 5 | 22 | 785 | 1 419 | 1 544 |
| Av- och nedskrivningar | 6 | 6 | 6 | 9 | 19 | 16 | 11 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 2 335 | 2 907 | 2 378 | 7 100 | 8 163 | 10 619 | 8 720 | 6 380 |
| Övriga rörelseposter, netto | −14 | −15 | −155 | −68 | — | — | −156 | — |
| Rörelseresultat | −1 | 10 | 12 | −26 | 34 | 445 | −172 | 16 |
| Ränteintäkter | 3 | 1 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 2 | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 | 10 | 12 | −26 | 31 | 443 | −173 | 16 |
| Skatt | 1 | 8 | 7 | 5 | 16 | 4 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 1 | 3 | 5 | −31 | 15 | 440 | −173 | 16 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 5 | 11 | 17 | 23 | 16 | 35 | 36 | 60 |
| Kortfristiga fordringar | 382 | 94 | 119 | 522 | 891 | 3 046 | 1 022 | 330 |
| Kassa och bank | 55 | 145 | 59 | 493 | 561 | 55 | 246 | 542 |
| Omsättningstillgångar | 437 | 239 | 178 | 1 014 | 1 452 | 3 100 | 1 268 | 872 |
| Summa tillgångar | 442 | 250 | 195 | 1 038 | 1 468 | 3 135 | 1 304 | 932 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −18 | −20 | −25 | 456 | 440 | 1 | 174 | 158 |
| Eget kapital | 33 | 33 | 30 | 475 | 505 | 491 | 51 | 224 |
| Justerat eget kapital | 33 | 33 | 30 | 475 | 505 | 491 | 51 | 224 |
| Kortfristiga skulder | 409 | 217 | 165 | 563 | 963 | 2 644 | 1 253 | 708 |
| Summa eget kapital och skulder | 442 | 250 | 195 | 1 038 | 1 468 | 3 135 | 1 304 | 932 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 450 | 450 | 450 | 450 | 450 |
Verksamhet
Mätt mot de 5 200 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Clarendon Fastigheter AB i den övre halvan sett till omsättning, med 2,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -0,0 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 7,5 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 20 procent. Sätet finns i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva konsultation inom fastighetsbranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- David Richard Morgan (f. 1979) Styrelseledamot
- Gary Randell Fraser (f. 1982) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | Yarm Consulting AB (559113-8879) |
|---|---|
| Koncernmoder | Yarm Consulting AB (559113-8879) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-06-02 |
|---|---|
| Bransch | Förmedling avseende fastighetsverksamhet (SNI 68310) |
| Adress | Maskinvägen 1, 227 30, Lund Besök: Maskinvägen 1, Lund |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |