Aktiebolag Mark 77 sökningar
Cisat AB
Byggnadssnickeriarbeten
Omsättning 2025
1,3 mkr
−1,5 %Rörelsemarginal
31,0 %
+19,2 p.e.Soliditet
80,9 %
−1,6 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 273 | 1 293 | 633 | 497 | 613 | 243 | 309 | 178 |
| Rörelseresultat | 394 | 152 | 95 | 122 | 228 | −6 | 71 | 33 |
| Årets resultat | 312 | 120 | 94 | 98 | 188 | −6 | 70 | 34 |
| Eget kapital | 706 | 443 | 413 | 319 | 341 | 153 | 159 | 90 |
| Balansomslutning | 873 | 537 | 432 | 613 | 554 | 289 | 304 | 236 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 273 | 1 293 | 633 | 497 | 613 | 243 | 309 | 178 |
| Personalkostnader | 240 | 364 | 360 | 302 | 301 | 179 | 135 | 56 |
| Av- och nedskrivningar | 15 | 11 | 11 | 11 | 1 | 29 | 29 | 36 |
| Övriga externa kostnader | 102 | 93 | 117 | 62 | 84 | 43 | 75 | 52 |
| Övriga rörelseposter, netto | −522 | −673 | −50 | — | — | 2 | — | −1 |
| Rörelseresultat | 394 | 152 | 95 | 122 | 228 | −6 | 71 | 33 |
| Ränteintäkter | 2 | 3 | 3 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 395 | 154 | 116 | 122 | 228 | −6 | 70 | 33 |
| Skatt | 83 | 34 | 22 | 24 | 40 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 312 | 120 | 94 | 98 | 188 | −6 | 70 | 34 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 95 | 74 | 85 | 98 | 108 | 2 | 31 | 59 |
| Kortfristiga fordringar | 362 | 240 | 75 | 5 | 82 | 3 | 4 | 33 |
| Kassa och bank | 416 | 223 | 272 | 510 | 364 | 284 | 269 | 144 |
| Omsättningstillgångar | 778 | 462 | 347 | 515 | 446 | 287 | 274 | 177 |
| Summa tillgångar | 873 | 537 | 432 | 613 | 554 | 289 | 304 | 236 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 344 | 273 | 269 | 291 | 103 | 109 | 39 | 6 |
| Eget kapital | 706 | 443 | 413 | 319 | 341 | 153 | 159 | 90 |
| Justerat eget kapital | 706 | 443 | 413 | 319 | 341 | 153 | 159 | 90 |
| Kortfristiga skulder | 167 | 94 | 19 | 294 | 213 | 136 | 145 | 146 |
| Summa eget kapital och skulder | 873 | 537 | 432 | 613 | 554 | 289 | 304 | 236 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 120 | 120 | 120 | 0 |
Verksamhet
Mätt mot de 10 174 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Cisat AB strax under mitten sett till omsättning, med 1,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 31,0 procent, och soliditeten var hög — 80,9 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 2 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Mark.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet inom byggnation, utföra tjänster med grävmaskiner, traktorer och skogsmaskiner, utföra reparationer av maskiner för skog, jordbruk och trädgård, ävensom idka annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Claes Larsson (f. 1966) Ordförande, Styrelseledamot
- Annica Ailm Larsson (f. 1970) Styrelseledamot
- Britt Ailm (f. 1950) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-12-22 |
|---|---|
| Adress | Sund Stenhaga 1, 511 92, Örby Besök: Sund Stenhaga 1, Örby |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |