Ranking · bokslutsåret 2026
Så rankar circus PR & reklam AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
circus PR & reklam AB minskade omsättningen med 6 procent senaste året. Medianen bland branschens 530 jämförbara bolag är 2 procent.
Rörelsemarginalen är 9,0 procent, mot branschmedianens 5,2 procent.
Soliditeten ligger på 51,5 procent — branschens median är 41,8 procent.
Bolaget har 11 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Reklambyråverksamhet
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 95 | 475 | 80 % | |
| Värdeförändring | −16,0 % | 327 | 468 | 30 % |
| Tillväxt i omsättning | −6,4 % | 369 | 530 | 30 % |
| Rörelsemarginal | 9,0 % | 177 | 529 | 67 % |
| Avkastning på eget kapital | 28,6 % | 208 | 530 | 61 % |
| Soliditet | 51,5 % | 193 | 530 | 64 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 449 tkr | 297 | 530 | 44 % |
| Rörelseresultat per anställd | 130 tkr | 225 | 530 | 58 % |
| Nettoomsättning | 15 939 tkr | 204 | 530 | 62 % |
| Rörelseresultat | 1 429 tkr | 170 | 530 | 68 % |
| Antal anställda | 11 | 165 | 530 | 69 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 5 585 | 13 483 | 59 % | |
| Värdeförändring | −16,0 % | 10 274 | 13 293 | 23 % |
| Tillväxt i omsättning | −6,4 % | 11 221 | 15 012 | 25 % |
| Rörelsemarginal | 9,0 % | 4 967 | 14 998 | 67 % |
| Avkastning på eget kapital | 28,6 % | 4 377 | 15 017 | 71 % |
| Soliditet | 51,5 % | 6 347 | 14 973 | 58 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 449 tkr | 10 365 | 15 017 | 31 % |
| Rörelseresultat per anställd | 130 tkr | 6 810 | 15 017 | 55 % |
| Nettoomsättning | 15 939 tkr | 7 684 | 15 017 | 49 % |
| Rörelseresultat | 1 429 tkr | 5 860 | 15 017 | 61 % |
| Antal anställda | 11 | 5 403 | 15 017 | 64 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 31 558 | 78 296 | 60 % | |
| Värdeförändring | −16,0 % | 59 645 | 77 179 | 23 % |
| Tillväxt i omsättning | −6,4 % | 65 753 | 87 570 | 25 % |
| Rörelsemarginal | 9,0 % | 29 259 | 87 488 | 67 % |
| Avkastning på eget kapital | 28,6 % | 25 410 | 87 590 | 71 % |
| Soliditet | 51,5 % | 36 499 | 87 388 | 58 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 449 tkr | 59 418 | 87 591 | 32 % |
| Rörelseresultat per anställd | 130 tkr | 39 140 | 87 591 | 55 % |
| Nettoomsättning | 15 939 tkr | 44 142 | 87 591 | 50 % |
| Rörelseresultat | 1 429 tkr | 33 776 | 87 591 | 61 % |
| Antal anställda | 11 | 31 602 | 87 591 | 64 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .