Aktiebolag Strängnäs
Circus Le Fou AB
39 sökningar
Omsättning 2025
3 mkr
+20,5 %Rörelsemarginal
5,9 %
+2,3 p.e.Soliditet
71,2 %
+0,3 p.e.Anställda
4
+33,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 951 | 2 448 | 2 520 | 2 342 | 2 508 | 2 927 | 3 120 |
| Rörelseresultat | 174 | 88 | 350 | 276 | 331 | 594 | 542 |
| Årets resultat | 140 | 72 | 278 | 217 | 448 | 465 | 421 |
| Eget kapital | 664 | 724 | 848 | 760 | 792 | 745 | 680 |
| Balansomslutning | 933 | 1 022 | 1 198 | 1 047 | 1 097 | 1 281 | 1 118 |
| Anställda | 4 | 3 | 3 | 4 | 4 | 4 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 951 | 2 448 | 2 520 | 2 342 | 2 508 | 2 927 | 3 120 |
| Personalkostnader | 1 960 | 1 890 | 1 819 | 1 365 | 1 660 | 1 691 | 1 198 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 3 | 8 | 13 | 9 |
| Övriga externa kostnader | 468 | 430 | 399 | 520 | 489 | 554 | 642 |
| Övriga rörelseposter, netto | −349 | −40 | 48 | −178 | −20 | −75 | −729 |
| Rörelseresultat | 174 | 88 | 350 | 276 | 331 | 594 | 542 |
| Ränteintäkter | 3 | 2 | 1 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 176 | 90 | 351 | 275 | 330 | 593 | 541 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 244 | 0 | 0 |
| Skatt | 36 | 18 | 72 | 57 | 126 | 129 | 121 |
| Årets resultat | 140 | 72 | 278 | 217 | 448 | 465 | 421 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 12 | 16 | 23 | 36 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 0 | 57 | 57 | 57 |
| Kortfristiga fordringar | 336 | 338 | 440 | 426 | 181 | 330 | 297 |
| Kassa och bank | 597 | 684 | 758 | 609 | 843 | 870 | 727 |
| Omsättningstillgångar | 933 | 1 022 | 1 198 | 1 034 | 1 082 | 1 257 | 1 082 |
| Summa tillgångar | 933 | 1 022 | 1 198 | 1 047 | 1 097 | 1 281 | 1 118 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 424 | 552 | 470 | 443 | 244 | 180 | 159 |
| Eget kapital | 664 | 724 | 848 | 760 | 792 | 745 | 680 |
| Justerat eget kapital | 664 | 724 | 848 | 760 | 792 | 939 | 874 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 244 | 244 |
| Kortfristiga skulder | 269 | 298 | 350 | 287 | 305 | 292 | 194 |
| Summa eget kapital och skulder | 933 | 1 022 | 1 198 | 1 047 | 1 097 | 1 281 | 1 118 |
Verksamhet
Mätt mot de 3 385 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Circus Le Fou AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 5,9 procent, och soliditeten var hög — 71,2 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 21 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 4 personer, med säte i Strängnäs.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva cirkus och eventverksamhet, försäljning av ljud, ljus, scenutrustning och scenografi samt circusmaterial, uthyrning av lokaler och personal inom cirkusverksamhet och där- med förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Kristoffer Sylwan (f. 1974) Styrelseledamot
- Embla Sylwan Föyen (f. 2003) Styrelsesuppleant
- Geira Sylwan Föyen (f. 1999) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-01-15 |
|---|---|
| Bransch | Scenkonst (SNI 90200) |
| Adress | Tobaksvägen 23, 123 57, Farsta Besök: Tobaksvägen 23, Farsta |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-7737491 |