Aktiebolag Stockholm
CIC Operations Solna AB
131 sökningar
Omsättning 2024
13,3 mkr
+64,0 %Rörelsemarginal
-20,3 %
+0,9 p.e.Soliditet
47,8 %
+10,3 p.e.Anställda
10
+233,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 13 293 | 8 106 | 7 471 | 1 285 | 2 577 |
| Rörelseresultat | −2 693 | −1 715 | 3 165 | −925 | −508 |
| Årets resultat | −2 695 | −1 715 | 1 410 | −925 | −508 |
| Eget kapital | 4 194 | 2 589 | 1 004 | −405 | 520 |
| Balansomslutning | 8 780 | 6 901 | 2 019 | 4 591 | 4 912 |
| Anställda | 10 | 3 | 0 | 0 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 13 293 | 8 106 | 7 471 | 1 285 | 2 577 |
| Personalkostnader | 3 776 | 1 109 | 1 105 | 32 | 400 |
| Av- och nedskrivningar | 131 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 11 520 | 8 083 | 3 740 | 6 008 | 5 361 |
| Övriga rörelseposter, netto | −559 | −629 | 539 | 3 830 | 2 676 |
| Rörelseresultat | −2 693 | −1 715 | 3 165 | −925 | −508 |
| Räntekostnader | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −2 695 | −1 715 | 3 165 | −925 | −508 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | −1 755 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −2 695 | −1 715 | 1 410 | −925 | −508 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 535 | 603 | 0 | 0 | 0 |
| Varulager | 47 | 15 | 17 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 7 239 | 4 272 | 1 612 | 2 728 | 2 555 |
| Kassa och bank | 959 | 2 011 | 390 | 1 863 | 2 357 |
| Omsättningstillgångar | 8 245 | 6 298 | 2 019 | 4 591 | 4 912 |
| Summa tillgångar | 8 780 | 6 901 | 2 019 | 4 591 | 4 912 |
| Aktiekapital | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Balanserat resultat | 1 389 | −196 | −1 606 | −680 | −172 |
| Eget kapital | 4 194 | 2 589 | 1 004 | −405 | 520 |
| Justerat eget kapital | 4 194 | 2 589 | 1 004 | −405 | 520 |
| Kortfristiga skulder | 4 586 | 4 312 | 1 015 | 4 996 | 4 392 |
| Summa eget kapital och skulder | 8 780 | 6 901 | 2 019 | 4 591 | 4 912 |
| Ställda säkerheter | 2 100 | 2 100 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2024 omsatte CIC Operations Solna AB 13,3 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 4,9 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på -20,3 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 47,8 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 64 procent. Bolaget sysselsatte 10 personer och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva verksamhet inom hotell, pensionat, motell och restaurang samt därmed förenlig verksamhet, inklusive deltagande i andra företag med liknande verksamhet, köpa och sälja aktier eller på annat sätt intressera sig i andra företag.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Matthias Benjamin Tanski (f. 1978) Styrelseledamot
- Andreas Eide Buestad (f. 1988) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Erik Svenson (f. 1984) Huvudansvarig revisor
- Thomas Myrdal (f. 1965) Delgivningsbar person
Koncern
| Moderbolag | Hotels by Maude Holding AB (556489-3468) |
|---|---|
| Koncernmoder | Hotels by Maude Holding AB (556489-3468) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1979-02-19 |
|---|---|
| Bransch | Hotellverksamhet med restaurangrörelse (SNI 55101) |
| Adress | Isafjordsgatan 7, 164 40, Kista Besök: Isafjordsgatan 7, Kista |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |