Aktiebolag Tanum
Cheman AB
96 sökningar
Omsättning 2025
3,6 mkr
+342,4 %Rörelsemarginal
15,4 %
+41,6 p.e.Soliditet
82,7 %
+10,0 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 632 | 821 | 5 056 | 6 904 | 11 561 | 2 915 | 1 327 | 2 643 |
| Rörelseresultat | 559 | −215 | −390 | −119 | 1 517 | −305 | 423 | −528 |
| Årets resultat | 560 | −115 | −538 | −169 | 1 287 | 449 | 344 | −970 |
| Eget kapital | 3 313 | 2 755 | 2 869 | 3 407 | 3 577 | 2 290 | 1 841 | 1 497 |
| Balansomslutning | 4 004 | 3 786 | 3 993 | 4 771 | 5 361 | 4 121 | 6 666 | 6 374 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 632 | 821 | 5 056 | 6 904 | 11 561 | 2 915 | 1 327 | 2 643 |
| Personalkostnader | 12 | 15 | 23 | 0 | 0 | 0 | 0 | 27 |
| Av- och nedskrivningar | 137 | 137 | 36 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 141 | 121 | 290 | 61 | 60 | 66 | 27 | 52 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 783 | −763 | −5 097 | −6 962 | −9 984 | −3 154 | −877 | −3 092 |
| Rörelseresultat | 559 | −215 | −390 | −119 | 1 517 | −305 | 423 | −528 |
| Ränteintäkter | 1 | 100 | 2 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 54 | 89 | 93 |
| Resultat efter finansiella poster | 560 | −115 | −538 | −119 | 1 517 | 741 | 759 | −620 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | −50 | −230 | −292 | −414 | −351 |
| Årets resultat | 560 | −115 | −538 | −169 | 1 287 | 449 | 344 | −970 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 474 | 661 | 697 | 200 | 1 200 | 1 200 | 3 700 | 3 700 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 367 | 1 923 |
| Kortfristiga fordringar | 16 | 15 | 14 | 17 | 9 | 9 | 504 | 646 |
| Kassa och bank | 54 | 59 | 52 | 932 | 205 | 96 | 96 | 105 |
| Omsättningstillgångar | 3 530 | 3 126 | 3 296 | 4 571 | 4 161 | 2 921 | 2 966 | 2 674 |
| Summa tillgångar | 4 004 | 3 786 | 3 993 | 4 771 | 5 361 | 4 121 | 6 666 | 6 374 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 2 653 | 2 770 | 3 307 | 3 476 | 2 190 | 1 741 | 1 397 | 2 367 |
| Eget kapital | 3 313 | 2 755 | 2 869 | 3 407 | 3 577 | 2 290 | 1 841 | 1 497 |
| Justerat eget kapital | 3 313 | 2 755 | 2 869 | 3 407 | 3 577 | 2 290 | 1 841 | 1 497 |
| Långfristiga skulder | 376 | 426 | 429 | 429 | 553 | 604 | 3 588 | 3 481 |
| Kortfristiga skulder | 315 | 605 | 695 | 935 | 1 231 | 1 227 | 1 237 | 1 396 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 004 | 3 786 | 3 993 | 4 771 | 5 361 | 4 121 | 6 666 | 6 374 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 577 | 1 994 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 718 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 nådde Cheman AB en omsättning på 3,6 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 15,4 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 82,7 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 342 procent. Bolaget hör hemma i Tanum.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall äga, förvalta och bedriva handel med aktier, ande- lar, värdepapper, äga och förvalta fast egendom, bedriva handel och konsultverksamhet inom verkstadsindustrin, IT och fordonsindustrin samt idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Per Anders Olevik (f. 1945) Styrelseledamot
- Kerstin Anna M Ciprian Olevik (f. 1948) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Anders Winther (f. 1962) Revisor
Koncern
| Koncernmoder | Cheman AB (556669-1506) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2004-10-25 |
|---|---|
| Bransch | Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare (SNI 64994) |
| Adress | Hökebacken 22, 457 47, Hamburgsund Besök: Hökebacken 22, Hamburgsund |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Ej registrerad |
| Telefon | 0525-19692 |