Aktiebolag Staffanstorp
Charge LIfe AB
60 sökningar
Omsättning 2025
2,5 mkr
Rörelsemarginal
5,0 %
Soliditet
35,3 %
−64,7 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 501 | 0 | 0 | 0 | 616 | 1 608 | 2 382 | 4 077 |
| Rörelseresultat | 124 | 0 | −7 | −2 | −80 | −11 | 0 | 47 |
| Årets resultat | 116 | 0 | −7 | −2 | −78 | −15 | −2 | 27 |
| Eget kapital | 152 | 35 | 36 | 43 | 45 | 123 | 138 | 140 |
| Balansomslutning | 431 | 35 | 37 | 58 | 60 | 271 | 432 | 412 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 501 | 0 | 0 | 0 | 616 | 1 608 | 2 382 | 4 077 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 336 | 553 | 540 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 632 | 0 | 7 | 2 | 5 | 528 | 818 | 960 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 745 | — | — | — | −691 | −751 | −1 011 | −2 530 |
| Rörelseresultat | 124 | 0 | −7 | −2 | −80 | −11 | 0 | 47 |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 4 | 13 |
| Resultat efter finansiella poster | 124 | 0 | −7 | −2 | −78 | −15 | −2 | 35 |
| Skatt | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 |
| Årets resultat | 116 | 0 | −7 | −2 | −78 | −15 | −2 | 27 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 25 | 0 | 0 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 122 | 133 | 51 |
| Kortfristiga fordringar | 223 | 0 | 0 | 0 | 0 | 99 | 298 | 338 |
| Kassa och bank | 208 | 35 | 37 | 58 | 60 | 25 | 1 | 23 |
| Omsättningstillgångar | 431 | 35 | 37 | 58 | 60 | 246 | 432 | 412 |
| Summa tillgångar | 431 | 35 | 37 | 58 | 60 | 271 | 432 | 412 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −14 | −15 | −7 | −5 | 73 | 88 | 90 | 63 |
| Eget kapital | 152 | 35 | 36 | 43 | 45 | 123 | 138 | 140 |
| Justerat eget kapital | 152 | 35 | 36 | 43 | 45 | 123 | 138 | 140 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 |
| Kortfristiga skulder | 279 | 0 | 1 | 15 | 15 | 148 | 294 | 268 |
| Summa eget kapital och skulder | 431 | 35 | 37 | 58 | 60 | 271 | 432 | 412 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 300 | 300 | 300 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 8 331 granskade bolag ligger Charge LIfe AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 2,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 5,0 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 35,3 procent får betecknas som god. Bolaget hör hemma i Staffanstorp.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva försäljning, montering och installation av hemelektronik och vitvaror samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Oscar Hultzén (f. 2001) Styrelseledamot
- Andreas Joakim Nilsson (f. 1978) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-10-12 |
|---|---|
| Bransch | Elinstallationer (SNI 43210) |
| Adress | Veberödsvägen 28, 247 56, Dalby Besök: Veberödsvägen 28, Dalby |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-8578851 |