Aktiebolag Ystad
Cha Entreprenad AB
23 sökningar
Omsättning 2025
1,2 mkr
−0,6 %Rörelsemarginal
12,0 %
+27,0 p.e.Soliditet
23,1 %
+20,3 p.e.Anställda
0
−100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 231 | 1 238 | 742 |
| Rörelseresultat | 148 | −186 | 23 |
| Årets resultat | 150 | −206 | 15 |
| Eget kapital | 184 | 34 | 40 |
| Balansomslutning | 795 | 1 177 | 0 |
| Anställda | 0 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-01 | 2024-01 | 2023-01* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 231 | 1 238 | 742 |
| Personalkostnader | 0 | 370 | 131 |
| Av- och nedskrivningar | 131 | 198 | 114 |
| Övriga externa kostnader | 483 | 463 | 375 |
| Övriga rörelseposter, netto | −469 | −393 | −99 |
| Rörelseresultat | 148 | −186 | 23 |
| Ränteintäkter | 2 | 1 | 0 |
| Räntekostnader | 0 | 21 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 150 | −206 | 19 |
| Skatt | 0 | 0 | 4 |
| Årets resultat | 150 | −206 | 15 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-01 | 2024-01 | 2023-01* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 226 | 680 | 878 |
| Kortfristiga fordringar | 263 | 208 | 322 |
| Kassa och bank | 306 | 289 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 569 | 497 | 322 |
| Summa tillgångar | 795 | 1 177 | 0 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 9 | 15 | 0 |
| Eget kapital | 184 | 34 | 40 |
| Justerat eget kapital | 184 | 34 | 40 |
| Långfristiga skulder | 0 | 294 | 464 |
| Kortfristiga skulder | 611 | 849 | 1 025 |
| Summa eget kapital och skulder | 795 | 1 177 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 9 488 granskade bolag ligger Cha Entreprenad AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 1,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 12,0 procent — en god nivå — medan soliditeten på 23,1 procent får betecknas som måttlig. Bolaget hör hemma i Ystad.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget ska bedriva verksamhet inom byggnadsentreprenad.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Lee Robert Bamber (f. 1985) Ordförande, Styrelseledamot
- Julia Bamber (f. 1989) Styrelseledamot
- Tomas Holm (f. 1958) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-03-11 |
|---|---|
| Bransch | Mark- och grundarbeten (SNI 43120) |
| Adress | Ryngevägen 355, 271 94, Ystad Besök: Ryngevägen 355, Ystad |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |