Aktiebolag Upplands-Väsby
CereTemp AB
19 sökningar
711 tkr
−23,5 %49,9 %
−9,3 p.e.83,9 %
+9,5 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 711 | 930 | 951 | 132 |
| Rörelseresultat | 355 | 551 | 492 | 119 |
| Årets resultat | 394 | 335 | 394 | 95 |
| Eget kapital | 993 | 749 | 513 | 120 |
| Balansomslutning | 1 184 | 1 156 | 757 | 175 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 711 | 930 | 951 | 132 |
| Personalkostnader | 337 | 344 | 397 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 20 | 35 | 62 | 12 |
| Rörelseresultat | 355 | 551 | 492 | 119 |
| Ränteintäkter | 3 | 11 | 4 | — |
| Resultat efter finansiella poster | 357 | 561 | 496 | 119 |
| Bokslutsdispositioner | 140 | −140 | 0 | 0 |
| Skatt | 103 | 86 | 102 | 25 |
| Årets resultat | 394 | 335 | 394 | 95 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 137 | 133 | 154 | 150 |
| Kassa och bank | 1 047 | 1 023 | 603 | 25 |
| Omsättningstillgångar | 1 184 | 1 156 | 757 | 175 |
| Summa tillgångar | 1 184 | 1 156 | 757 | 175 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 574 | 389 | 94 | 0 |
| Eget kapital | 993 | 749 | 513 | 120 |
| Justerat eget kapital | 993 | 860 | 513 | 120 |
| Obeskattade reserver | 0 | 140 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 191 | 267 | 244 | 55 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 184 | 1 156 | 757 | 175 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
CereTemp AB omsatte 711 tusen kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 201 tusen kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 49,9 procent, och soliditeten var hög — 83,9 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 24 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Upplands-Väsby.
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet inom IT och affärssystem samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Lars Svensson (f. 1957) Styrelseledamot
- Anton Svensson (f. 1986) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-04-22 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Bragevägen 23, 194 63, Upplands Väsby Besök: Bragevägen 23, Upplands Väsby |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |