Aktiebolag Malmö
Cerano AB
76 sökningar
Omsättning 2024
15 tkr
−99,9 %Rörelsemarginal
-4960,0 %
Soliditet
97,5 %
+6,7 p.e.Anställda
0
−100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 15 | 23 976 | 23 165 | 15 633 | 14 883 | 15 721 | 11 386 |
| Rörelseresultat | −744 | −474 | 3 614 | 2 699 | 1 527 | 1 686 | 891 |
| Årets resultat | −712 | −1 060 | 3 918 | 1 658 | 890 | 990 | 687 |
| Eget kapital | 3 117 | 3 829 | 6 639 | 4 321 | 2 663 | 1 773 | 1 483 |
| Balansomslutning | 3 196 | 4 216 | 10 332 | 7 907 | 5 247 | 4 387 | 2 777 |
| Anställda | 0 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 15 | 23 976 | 23 165 | 15 633 | 14 883 | 15 721 | 11 386 |
| Personalkostnader | 65 | 3 458 | 3 394 | 2 956 | 2 919 | 2 774 | 2 136 |
| Övriga externa kostnader | 764 | 1 491 | 966 | 677 | 699 | 915 | 607 |
| Övriga rörelseposter, netto | 70 | −19 501 | −15 191 | −9 301 | −9 738 | −10 346 | −7 752 |
| Rörelseresultat | −744 | −474 | 3 614 | 2 699 | 1 527 | 1 686 | 891 |
| Ränteintäkter | 68 | 96 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 36 | 11 | 2 | 5 | 9 | 1 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | −712 | −1 060 | 3 312 | 2 694 | 1 517 | 1 685 | 887 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 1 644 | −602 | −382 | −423 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 1 037 | 434 | 245 | 272 | 200 |
| Årets resultat | −712 | −1 060 | 3 918 | 1 658 | 890 | 990 | 687 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 200 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 1 094 | 1 727 | 4 487 | 3 070 | 2 097 | 1 886 | 1 634 |
| Kassa och bank | 2 102 | 2 489 | 5 645 | 4 837 | 3 150 | 2 500 | 1 143 |
| Omsättningstillgångar | 3 196 | 4 216 | 10 132 | 7 907 | 5 247 | 4 387 | 2 777 |
| Summa tillgångar | 3 196 | 4 216 | 10 332 | 7 907 | 5 247 | 4 387 | 2 777 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 3 779 | 4 839 | 2 671 | 2 613 | 1 723 | 733 | 746 |
| Eget kapital | 3 117 | 3 829 | 6 639 | 4 321 | 2 663 | 1 773 | 1 483 |
| Justerat eget kapital | 3 117 | 3 829 | 6 639 | 5 626 | 3 490 | 2 297 | 1 670 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 1 643 | 1 042 | 660 | 236 |
| Kortfristiga skulder | 79 | 387 | 3 693 | 1 943 | 1 542 | 1 954 | 1 058 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 196 | 4 216 | 10 332 | 7 907 | 5 247 | 4 387 | 2 777 |
Verksamhet
Mätt mot de 60 338 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Cerano AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 15 tusen kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -4960,0 procent, och soliditeten var hög — 97,5 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 100 procent. Sätet finns i Malmö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva biluthyrning samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Fahad Ismael (f. 1987) Ordförande, Styrelseledamot
- Selin Kücük Lindbäck (f. 2005) Styrelseledamot
- Halil Dogdu Kücük (f. 1973) Styrelseledamot
Koncern
| Moderbolag | Selyas Holding AB (556631-8266) |
|---|---|
| Koncernmoder | Selyas Holding AB (556631-8266) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-04-17 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Dockplatsen 1, 211 19, Malmö Besök: Dockplatsen 1, Malmö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 046-125284 |