Aktiebolag Stockholm
Centio Consulting Group AB
64 sökningar
30,2 mkr
+20,7 %21,5 %
+0,6 p.e.38,9 %
+3,7 p.e.20
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 30 166 | 24 993 | 21 904 | 17 126 | 4 548 | 754 | 0 | 539 |
| Rörelseresultat | 6 489 | 5 217 | 5 248 | 3 939 | 768 | 90 | −226 | 343 |
| Årets resultat | 4 598 | 3 115 | 2 840 | 2 363 | 473 | 90 | −141 | 200 |
| Eget kapital | 6 462 | 4 864 | 4 749 | 2 534 | 671 | 198 | 109 | 250 |
| Balansomslutning | 16 627 | 13 820 | 11 507 | 7 557 | 2 251 | 469 | 126 | 504 |
| Anställda | 20 | 20 | 15 | 10 | 3 | 1 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 30 166 | 24 993 | 21 904 | 17 126 | 4 548 | 754 | 0 | 539 |
| Personalkostnader | 13 375 | 13 420 | 11 910 | 8 013 | 1 491 | 381 | 171 | 171 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 887 | 1 387 | 1 536 | 863 | 2 292 | 234 | 55 | 26 |
| Övriga rörelseposter, netto | −8 415 | −4 969 | −3 207 | −4 311 | — | −49 | — | — |
| Rörelseresultat | 6 489 | 5 217 | 5 248 | 3 939 | 768 | 90 | −226 | 343 |
| Ränteintäkter | 339 | 33 | 32 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 2 | 4 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 6 829 | 5 248 | 4 994 | 3 937 | 768 | 90 | −227 | 342 |
| Bokslutsdispositioner | −1 100 | −1 300 | −1 330 | −950 | −182 | 0 | 86 | −86 |
| Skatt | 1 131 | 833 | 824 | 624 | 113 | 0 | 0 | 57 |
| Årets resultat | 4 598 | 3 115 | 2 840 | 2 363 | 473 | 90 | −141 | 200 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 7 196 | 4 257 | 0 | 0 | 0 | 0 | 17 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 6 042 | 5 863 | 5 677 | 4 852 | 1 282 | 1 | 20 | 71 |
| Kassa och bank | 3 389 | 3 700 | 5 830 | 2 705 | 969 | 468 | 89 | 433 |
| Omsättningstillgångar | 9 431 | 9 563 | 11 507 | 7 557 | 2 251 | 469 | 109 | 504 |
| Summa tillgångar | 16 627 | 13 820 | 11 507 | 7 557 | 2 251 | 469 | 126 | 504 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 814 | 1 699 | 1 859 | 121 | 148 | 58 | 200 | 0 |
| Eget kapital | 6 462 | 4 864 | 4 749 | 2 534 | 671 | 198 | 109 | 250 |
| Justerat eget kapital | 10 322 | 7 851 | 6 704 | 3 433 | 816 | 198 | 109 | 318 |
| Obeskattade reserver | 4 862 | 3 762 | 2 462 | 1 132 | 182 | 0 | 0 | 86 |
| Kortfristiga skulder | 5 303 | 5 194 | 4 296 | 3 891 | 1 398 | 271 | 17 | 168 |
| Summa eget kapital och skulder | 16 627 | 13 820 | 11 507 | 7 557 | 2 251 | 469 | 126 | 504 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 11 738 granskade bolag ligger Centio Consulting Group AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 30,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 21,5 procent, och soliditeten var god — 38,9 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 21 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 20 personer, med säte i Stockholm.
Bolaget skall självt eller genom dotterbolag bedriva personaluthyrning och konsultverksamhet inom administration, ekonomi, juridik, teknik, bygg & anläggning, IT, rekrytering, management och utbildning. Äga och förvalta fastigheter och värdepapper samt annan lös eller fast egendom, samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Erik Gjers (f. 1990) Verkställande direktör
- Erik Gjers (f. 1990) Styrelseledamot
- Urban Gjers (f. 1954) Styrelsesuppleant
- Josefin Riberth (f. 1992) Revisor
- Peter Svensson (f. 1981) Revisorsuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-03-21 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121) |
| Adress | Box 210, 162 13, Vällingby Besök: Box 210, Vällingby |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |