starkabolag.se

Ranking · bokslutsåret 2025

Så rankar Cenor Logistics AB

Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.

Mot branschen

Cenor Logistics AB ökade omsättningen med 26 procent senaste året. Medianen bland branschens 92 jämförbara bolag är 4 procent.

Rörelsemarginalen är 6,5 procent, mot branschmedianens 5,4 procent.

Soliditeten ligger på 87,1 procent — branschens median är 47,1 procent.

Bolaget har 6 anställda; medianbolaget i branschen har 12.

Branschen: Magasinering och varulagring

Nyckeltal2025PlaceringAntal bolagBättre än
Värde 53 80 34 %
Värdeförändring +46,0 % 23 79 71 %
Tillväxt i omsättning +26,5 % 17 92 82 %
Rörelsemarginal 6,5 % 40 92 57 %
Avkastning på eget kapital 4,2 % 60 92 35 %
Soliditet 87,1 % 5 91 95 %
Nettoomsättning per anställd 872 tkr 82 92 11 %
Rörelseresultat per anställd 57 tkr 53 92 42 %
Nettoomsättning 5 234 tkr 85 92 8 %
Rörelseresultat 341 tkr 62 92 33 %
Antal anställda 6 67 92 27 %

Stockholms län

Nyckeltal2025PlaceringAntal bolagBättre än
Värde 11 685 21 786 46 %
Värdeförändring +46,0 % 4 862 21 398 77 %
Tillväxt i omsättning +26,5 % 3 760 24 743 85 %
Rörelsemarginal 6,5 % 10 430 24 710 58 %
Avkastning på eget kapital 4,2 % 16 491 24 752 33 %
Soliditet 87,1 % 865 24 704 96 %
Nettoomsättning per anställd 872 tkr 22 353 24 753 10 %
Rörelseresultat per anställd 57 tkr 14 719 24 753 41 %
Nettoomsättning 5 234 tkr 22 278 24 753 10 %
Rörelseresultat 341 tkr 15 779 24 753 36 %
Antal anställda 6 15 408 24 753 38 %

Sverige

Nyckeltal2025PlaceringAntal bolagBättre än
Värde 40 904 78 286 48 %
Värdeförändring +46,0 % 16 434 77 169 79 %
Tillväxt i omsättning +26,5 % 11 492 87 562 87 %
Rörelsemarginal 6,5 % 37 969 87 475 57 %
Avkastning på eget kapital 4,2 % 60 059 87 581 31 %
Soliditet 87,1 % 2 865 87 381 97 %
Nettoomsättning per anställd 872 tkr 80 766 87 582 8 %
Rörelseresultat per anställd 57 tkr 54 196 87 582 38 %
Nettoomsättning 5 234 tkr 78 088 87 582 11 %
Rörelseresultat 341 tkr 57 159 87 582 35 %
Antal anställda 6 51 164 87 582 42 %

Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .

← Tillbaka till Cenor Logistics AB

Företagsvärdering

Vad är Cenor Logistics AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Cenor Logistics AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Cenor Logistics AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.