Aktiebolag Stockholm
CEMET Aktiebolag
22 sökningar
Omsättning 2025
5,2 mkr
+6,7 %Rörelsemarginal
3,5 %
−1,0 p.e.Soliditet
36,5 %
+6,7 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 173 | 4 847 | 4 585 | 4 416 | 3 482 | 2 751 | 2 373 |
| Rörelseresultat | 182 | 221 | 63 | 3 | 92 | −262 | 314 |
| Årets resultat | 159 | 193 | 63 | −2 | 63 | −269 | 247 |
| Eget kapital | 522 | 362 | 169 | 106 | 91 | 28 | 297 |
| Balansomslutning | 1 432 | 1 217 | 1 360 | 1 228 | 1 121 | 1 417 | 1 715 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 3 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 173 | 4 847 | 4 585 | 4 416 | 3 482 | 2 751 | 2 373 |
| Personalkostnader | 2 066 | 1 736 | 1 565 | 1 505 | 1 098 | 1 090 | 1 235 |
| Av- och nedskrivningar | 136 | 40 | 0 | 0 | 0 | 0 | 66 |
| Övriga externa kostnader | 1 993 | 1 016 | 1 069 | 1 064 | 882 | 755 | 2 326 |
| Övriga rörelseposter, netto | −796 | −1 834 | −1 888 | −1 844 | −1 410 | −1 168 | 1 568 |
| Rörelseresultat | 182 | 221 | 63 | 3 | 92 | −262 | 314 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 1 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 1 | 1 | 7 | 7 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 182 | 221 | 63 | 2 | 85 | −269 | 314 |
| Skatt | 23 | 28 | 0 | 3 | 22 | 0 | 67 |
| Årets resultat | 159 | 193 | 63 | −2 | 63 | −269 | 247 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 536 | 399 | 439 | 439 | 439 | 616 | 616 |
| Varulager | 220 | 220 | 221 | 221 | 227 | 227 | 227 |
| Kortfristiga fordringar | 258 | 309 | 290 | 190 | 214 | 327 | 717 |
| Kassa och bank | 418 | 289 | 410 | 378 | 241 | 246 | 155 |
| Omsättningstillgångar | 897 | 818 | 921 | 788 | 682 | 801 | 1 099 |
| Summa tillgångar | 1 432 | 1 217 | 1 360 | 1 228 | 1 121 | 1 417 | 1 715 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 313 | 119 | 56 | 58 | −22 | 247 | 0 |
| Eget kapital | 522 | 362 | 169 | 106 | 91 | 28 | 297 |
| Justerat eget kapital | 522 | 362 | 169 | 106 | 91 | 28 | 297 |
| Avsättningar | 0 | 0 | 0 | −45 | −42 | −111 | −147 |
| Långfristiga skulder | 374 | 283 | 648 | 648 | 640 | 638 | 525 |
| Kortfristiga skulder | 536 | 572 | 543 | 519 | 432 | 862 | 1 040 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 432 | 1 217 | 1 360 | 1 228 | 1 121 | 1 417 | 1 715 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 5 354 granskade bolag ligger CEMET Aktiebolag över mittlinjen räknat på omsättning, med 5,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 3,5 procent, och soliditeten var god — 36,5 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 7 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget ska arbeta med bilreparationer tillhandahålla däckhotell, göra däckbyte, ge service från våra egna lokaler där vi även har reservdelsförsäljning vidare erbjuder vi vägassistans och bogseringshjälp.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Cüneyt Kinali (f. 1978) Styrelseledamot
- Türkan Kinali (f. 1973) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-09-12 |
|---|---|
| Bransch | Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311) |
| Adress | Frykdalsbacken 5, 123 43, Farsta Besök: Fryksdalsbacken 5, Farsta |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |