Aktiebolag Örebro
Celebra Brands AB
75 sökningar
Omsättning 2025
1,4 mkr
−24,6 %Rörelsemarginal
-57,7 %
+37,9 p.e.Soliditet
-14,0 %
−15,0 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 446 | 1 919 | 2 180 | 3 862 | 3 951 |
| Rörelseresultat | −834 | −1 834 | −1 573 | 92 | 87 |
| Årets resultat | −835 | −1 050 | −582 | 72 | 62 |
| Eget kapital | −777 | 58 | 459 | 230 | 159 |
| Balansomslutning | 5 545 | 6 023 | 8 908 | 8 096 | 7 083 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 446 | 1 919 | 2 180 | 3 862 | 3 951 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 10 | 44 |
| Övriga externa kostnader | 478 | 639 | 1 133 | 705 | 501 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 802 | −3 114 | −2 620 | −3 055 | −3 319 |
| Rörelseresultat | −834 | −1 834 | −1 573 | 92 | 87 |
| Ränteintäkter | 0 | 8 | 29 | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 414 | 38 | 22 | 24 |
| Resultat efter finansiella poster | −835 | −2 239 | −1 582 | 72 | 62 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 1 200 | 1 000 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 11 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −835 | −1 050 | −582 | 72 | 62 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 38 | 0 | 413 | 553 | 563 |
| Varulager | 3 487 | 4 129 | 6 449 | 3 666 | 2 385 |
| Kortfristiga fordringar | 1 963 | 1 808 | 1 946 | 3 534 | 3 932 |
| Kassa och bank | 57 | 86 | 100 | 343 | 203 |
| Omsättningstillgångar | 5 507 | 6 023 | 8 495 | 7 543 | 6 520 |
| Summa tillgångar | 5 545 | 6 023 | 8 908 | 8 096 | 7 083 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 8 | 409 | 180 | 108 | 47 |
| Eget kapital | −777 | 58 | 459 | 230 | 159 |
| Justerat eget kapital | −777 | 58 | 459 | 230 | 159 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 671 | 671 |
| Kortfristiga skulder | 6 322 | 5 965 | 8 449 | 7 195 | 6 253 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 545 | 6 023 | 8 908 | 8 096 | 7 083 |
| Ansvarsförbindelser | 1 910 | 1 910 | 1 261 | 450 | 450 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Celebra Brands AB 1,4 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 850 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på -57,7 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på -14,0 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 25 procent. Bolaget hör hemma i Örebro.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva handel med klockor, accessoarer med flera handelsvaror. Bolaget ska också skall utveckla och licensiera varumärken.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Stefan Ljungdahl (f. 1972) Styrelseledamot
- Anastasia Ljungdahl (f. 1976) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | Ljungdahl Invest Aktiebolag (556684-2174) |
|---|---|
| Koncernmoder | Ljungdahl Invest Aktiebolag (556684-2174) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-08-14 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med övriga hushållsvaror (SNI 46499) |
| Adress | Boställsvägen 4, 702 27, Örebro Besök: Boställsvägen 4, Örebro |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 019-7609440 |