Aktiebolag Stockholm
Celanders golv support AB
130 sökningar
Omsättning 2025
1,1 mkr
+9,0 %Rörelsemarginal
5,4 %
+2,6 p.e.Soliditet
84,3 %
+8,6 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 142 | 1 048 | 894 | 577 | 0 | 25 | 154 | 107 |
| Rörelseresultat | 62 | 30 | 35 | 149 | −32 | −30 | 72 | 3 |
| Årets resultat | 49 | 32 | 26 | 88 | 0 | 0 | 138 | 49 |
| Eget kapital | 316 | 267 | 235 | 209 | 122 | 121 | 411 | 273 |
| Balansomslutning | 375 | 353 | 341 | 339 | 147 | 2 117 | 2 210 | 2 150 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 142 | 1 048 | 894 | 577 | 0 | 25 | 154 | 107 |
| Personalkostnader | 615 | 622 | 613 | 302 | 0 | 24 | 30 | 24 |
| Av- och nedskrivningar | 44 | 24 | 24 | 0 | 0 | 8 | 8 | 8 |
| Övriga externa kostnader | 161 | 137 | 124 | 84 | 32 | 24 | 45 | 37 |
| Övriga rörelseposter, netto | −260 | −235 | −98 | −42 | — | 1 | 1 | −35 |
| Rörelseresultat | 62 | 30 | 35 | 149 | −32 | −30 | 72 | 3 |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 2 | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 62 | 29 | 33 | 147 | −33 | −30 | 71 | 2 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 12 | 0 | −37 | 33 | 31 | 104 | 65 |
| Skatt | 13 | 8 | 7 | 23 | 0 | 0 | 37 | 19 |
| Årets resultat | 49 | 32 | 26 | 88 | 0 | 0 | 138 | 49 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 128 | 72 | 96 | 0 | 0 | 1 930 | 1 938 | 1 945 |
| Kortfristiga fordringar | 167 | 156 | 90 | 232 | 141 | 187 | 264 | 204 |
| Kassa och bank | 80 | 125 | 155 | 107 | 6 | 0 | 9 | 1 |
| Omsättningstillgångar | 247 | 281 | 245 | 339 | 147 | 187 | 273 | 205 |
| Summa tillgångar | 375 | 353 | 341 | 339 | 147 | 2 117 | 2 210 | 2 150 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 147 | 115 | 89 | 1 | 2 | 1 | 153 | 104 |
| Eget kapital | 316 | 267 | 235 | 209 | 122 | 121 | 411 | 273 |
| Justerat eget kapital | 345 | 296 | 274 | 248 | 132 | 157 | 471 | 416 |
| Obeskattade reserver | 37 | 37 | 49 | 49 | 12 | 45 | 75 | 180 |
| Kortfristiga skulder | 22 | 49 | 57 | 81 | 13 | 1 951 | 1 724 | 1 697 |
| Summa eget kapital och skulder | 375 | 353 | 341 | 339 | 147 | 2 117 | 2 210 | 2 150 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 8 331 granskade bolag ligger Celanders golv support AB strax under mitten räknat på omsättning, med 1,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 5,4 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 84,3 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 9 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva bygg, design och inredningsverksamhet samt golv och väggbeläggningsarbeten samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Christian Celander (f. 1983) Styrelseledamot
- Sandra Bäckman (f. 1986) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1984-09-03 |
|---|---|
| Bransch | Elinstallationer (SNI 43210) |
| Adress | Fiskarvägen 16, 938 31, Arjeplog Besök: Fiskarvägen 16, Arjeplog |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |